Danske dagblade går efter Visator

Danske Dagblades Forening har indledt en fogedsag mod nyhedstjenesten Visator, som linker dybt til de danske avisers hjemmesider. Men de danske stiftere har solgt aktiviteterne til Singapore.

Danske Dagblades Forening har indledt en ny sag om såkaldte dybe links til artikler på avisernes hjemmeside.

Foreningen slæber selskabet bag nyhedstjenesten Visator, Web Intelligence Technology ApS, i fogedretten for at få stoppet tjenesten.

Den nye fogedsag kommer, efter det i sommer lykkedes aviserne at få fogedretten til at nedlægge forbud mod en anden nyhedstjeneste, Newsbooster.

Danske Dagblades Forening er utilfreds med, at nyhedstjenesterne linker systematisk til artiklerne på avisernes hjemmesider og har det som deres forretningsgrundlag.

Flyttet til Singapore

Ifølge direktøren for Danske Dagblades Forening, Ebbe Dal, er Visators udnyttelse af avisernes artikler grovere end Newsboosters. Visator sender nemlig dele af artiklerne med ud i de nyhedsbreve, som kunderne abonnerer på. Det gør Newsbooster ikke.

Ebbe Dal ser udsendelsen af selve teksten som et brud på ophavsretslovens bestemmelser om eneret.

Afgørelsen i fogedsagen mod Newsbooster gav panderynker hos Visator i sommer. De danske stiftere besluttede sig til at sælge selve udbuddet af den danske tjeneste, som i dag drives fra Singapore af andre ejere. Hvem det er, ønsker administrerende direktør Anders Nielsen fra Web Intelligence Technology ikke at oplyse, ud over at det "internationale forretningsfolk". Han henviser i stedet til Singapore-selsabet.

Anders Nielsen har svært ved at forholde sig til den fogedsag, som Danske Dagblades Forening har anlagt. Hans selskab kan ikke lukke for en tjeneste, som selskabet ikke driver, påpeger han.

- Men der er fortsat en danske adresse, konstaterer Ebbe Dal, der betegner manøvren med at sælge den danske Visator-tjeneste til udlandet som "et krumspring".

Kunderne blev mistroiske

Det danske selskab, der på Visators hjemmeside står opført som "lokal partner", driver også fortsat nyhedstjenesterne i Sverige, Schweiz, Tyskland og Storbritannien. Det ejer også teknologien bag de nyhedssøgninger, som kunderne kan abonnere på.

Anders Nielsen mener ikke, at der er noget ulovligt i selskabets forretningsmetode. Han fortæller dog, at salget af den danske tjeneste til Singapore-selskabet skyldtes fogedforbuddet mod Newsbooster.

- Vi kunne se, at vi selv kunne risikere en fogedsag, og samtidig blev kunderne mere mistroiske på grund af fogedforbuddet, forklarer han.

Anders Nielsen venter nu spændt på udfaldet af den såkaldte justifikationssag, der endelig skal afgøre sagen mod Newsbooster.

Tager et skridt ad gangen

Ifølge Ebbe Dal er der faldet domme i både Tyskland og Holland, som lægger sig op ad det danske fogedforbud, men det passer ifølge Anders Nielsen ikke.

Alligevel mener Ebbe Dal at se tegn på, at domstolene i de europæiske lande ikke vil acceptere nyhedstjenester baseret på dybe links.

- Men vi har endnu ikke fået Singapore med, konstaterer dagbladenes direktør.

Han spekulerer ikke i, hvad der skal ske, hvis det ikke lykkes at stoppe Visator gennem den danske fogedsag.

- Vi tager et skridt ad gangen, siger han.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos