Danske Bank presset i knæ af IT-nedbrud

Det langvarige IT-nedbrud i Danske Bank har fået Nationalbanken til at træde til med frisk likviditet. Nedbruddet har hindret 75.000 danskere i at få udbetalt deres løn. Også Carlsberg er ramt. Der er nu erstatningssager på vej. Danske Bank skyder skylden på IBM og varsler storvask.

Danmarks største bank, Danske Bank, er presset i knæ af det omfattende IT-nedbrud, der har lammet banken siden mandag, skriver Børsen.

Onsdag blev situationen så alvorlig, at Nationalbanken tilførte banksektoren fem milliarder kroner i frisk likviditet for at sikre, at Danske Banks kunder holdes skadesløse.

Samtidig trådte PBS og en række andre banker til for at sikre, at 75.000 14-dagslønnede danskere - heriblandt 5000 postbude - kunne få udbetalt deres løn, der ellers var strandet i Danske Banks nedbrudte system.

Carlsberg kan ikke betale

Også verdens femtestørste bryggeri, Carlsberg, er røget ud i problemer på grund af nedbruddet.

Siden mandag har bryggeriet ikke kunnet modtage penge fra kunder i hele verden, ligesom det har været umuligt at overføre penge til de mange datterselskaber, skriver Børsen.

Nedbruddet har sammenlagt berørt 450.000 danskere, der har været tilkøbet Danske Banks netbank.

Både Nationalbanken og Finanstilsynet følger sammenbrudet tæt.

Finanstilsynet peger overfor Børsen på, at loven kræver "betryggende" sikkerhedsforanstaltninger på IT-området, så en bank ikke kan være nede i dagevis.

Danske Banks ordførende direktør, Peter Straarup, finder det helt uacceptabelt, at et IT-nedbrud kan få så voldsomme konsekvenser.

Det er kun fire måneder siden, at bankens IT-system sidst gik ned, og det har sat alvorlige ridser i bankens image.

Danske Bank: IBM har skylden
Ifølge Peter Straarup skyldes nedbruddet IT-leverandøren IBM. Han ønsker dog ikke at sige, om banken vil fyre IBM på grund af nedbruddene.

- Vi er nødt til at vurdere vores følsomhed og tale stilling til arbejdsdelingen mellem os og materiale udefra, siger han til Børsen.

Det ændrer dog ikke på, at Danske Bank kan vente at modtage en række erstatningskrav fra vrede kunder, der har tabt penge, fordi nedbruddet forhindrede dem i at handle med værdipapirer.

Eksperter vurderer dog overfor Børsen, at det bliver svært for mange kunder at få deres tab erstattet. Det skyldes, at det kan være svært at dokumentere de konkrete tab samt at banken har frasagt sig IT-betinget ansvar i sine forretningsbetingelser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS