Dansk prepress-gigant outsourcer til EDS

IT-servicevirksomheden EDS har sikret sig den dansk-belgiske prepress-gigant Esko-Graphics som kunde. Esko-Graphics lægger driften af samtlige sine IT-systemer i hænderne på det amerikansk-ejede selskab.

EDS, der er verdens næststørste IT-servicevirksomhed, skal fremover stå for IT-driften for den globale prepress-virksomhed Esko-Graphics.

Esko-Graphics er en sammenlægning af hjemlige Purup-Eskofot og belgiske Barco Graphics og har 1.100 ansatte. Firmaet er i gang med at standardisere sine IT-systemer og har altså valgt EDS til at stå for opgaven.

EDS skal stå for alt fra arbejdsstationer over netværk og servere til sikkerheden.

Bedre at outsource

- Vi har valgt EDS som strategisk partner, fordi vi mener, at EDS bedst kan bringe IT-infrastrukturen til det højest mulige niveau, hurtigere og mere sikkert end det ville have været muligt med interne ressourcer alene, siger IT-chef Martin Nedergaard Andersen fra Esko-Graphics.

Virksomheden har afdelinger i 22 lande og hovedkontor i Gent i Belgien. Ud over prepress-udstyr leverer Esko-Graphics tjenester til den grafiske branche og emballageindustrien.

I alt 10 ansatte fra Esko-Graphics er i forbindelse med samarbejdet blevet overført til EDS.

Parterne har ikke sat beløb på aftalen, der foreløbig gælder i tre og et halvt år.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job