Tiscali sagsøger Telmore

Tiscali beskylder Telmore-direktør Frank Rasmussen for at være for åbenmundet om de forhandlinger, som de to selskaber førte, inden Tiscali solgte sine mobilkunder. Tiscali har lagt sag an mod Telmore med krav om to millioner kroner.

Internetudbyderen Tiscali har sagsøgt mobilselskabet Telmore, der netop har fået TDC som medejer. Tiscali kræver to millioner kroner i erstatning, fordi Telmore skal have brudt sin tavshedspligt i forbindelse med forhandlinger mellem de to selskaber.

I Telmores nye regnskab bliver sagen kun nævnt i én sætning, og der bliver ikke sat navn på sagsøgeren. Men ifølge Computerworld Onlines oplysninger er der tale om Tiscali.

Striden opstod, da Telmore sidste efterår var i forhandlinger med Tiscali om at overtage sidstnævntes mobilkunder.

Telmore følte sig angiveligt presset af Tiscali, der på samme tid åbent satte mobilaktiviteterne til salg. Derfor meldte Telmore-stifter Frank Rasmussen offentligt ud om, at han ikke længere var interesseret i at købe de 20.000 Tiscali-mobilkunder.

Den udmelding kalder Tiscali et brud på en fortrolighedserklæring. Derfor kravet om to millioner kroner i erstatning.

Tiscalis mobilkunder blev i sidste ende, i december sidste år, overtaget af Debitel.

Telmore har sag mod Tiscali

Telmore har selv i forvejen en sag kørende mod netop Tiscali. Frank Rasmussen mener, at det daværende World Online - i strid med en skriftlig aftale - kopierede Telmores discount-koncept for salg af mobiltelefoni.

Den strid kører ved Sø- og Handelsretten, og afgørelsen kan trække ud i yderligere et halvt år.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Tiscali, og Frank Rasmussen ønsker ikke at udtale sig om sagerne.

De to stridende parter har ellers tidligere haft det ganske hyggeligt sammen. Tiscali bygger sin danske forretning på internetudbyderen Image Scandinavia, som Frank Rasmussen opbyggede og solgte til World Online.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S