Intel klarer skærene

Verdens største producent af chips klarede sig en anelse bedre end ventet i årets første kvartal. For mens det kniber med at sælge flash-hukommelse, er der mere gang i salget af mikroprocessorer til pc'er.

Intel klarede skærene i årets første kvartal på trods af en nedjustering så sent som i sidste måned. Og udsigterne for den kommende tid ser rimelige ud.

Verdens største producent af mikrochips fik et overskud på 6,3 milliarder kroner i de tre første måneder af 2003. Det var en lille stigning fra samme periode sidste år og bedre end ventet af de fleste analytikere.

Salget blev næsten uændret på 46 milliarder kroner.

Ifølge Intel-chef Craig Barrett var der fremgang i salget af mikroprocessorer til pc'er, mens salget af flash-hukommelse skuffede.

Europa opvejer USA

Det går generelt den forkerte vej med salget på Intels hjemmemarked, men det bliver opvejet af større salg i Europa og Asien. Over 70 procent af Intels salg stammer nu fra andre dele af verden end Nordamerika.

Selskabets nye trådløse chip, Centrino, skal ifølge Intel være blevet godt modtaget, og det giver håb om et solidt salg.

Mens firmaet i Santa Clara i Californien tror, at der er lidt lysning på vej i branchen, ser ledelsen ikke noget stort opsving i IT-investeringerne lige om hjørnet.

Intel har da også svært ved at give et præcist bud på omsætningen i indeværende kvartal. Den kan ende på alt mellem 44 milliarder kroner og 48 milliarder kroner, lyder meldingen.

Relevant link

Intels regnskab

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S