Nokia sakker bagud med 3G-netværk

Finske Nokia sakker efter konkurrenterne, når det gælder om at få udstyr til 3G-teknologien WCDMA på gaden, skriver Wall Street Journal. Men nu sker der snart noget, forsikrer Nokia.

Nokia risikerer at slæbe efter sine konkurrenter i kampen om at få udstyr til 3G-teknologien WCDMA ud i butikkerne. Det skriver Wall Street Journal.

Indtil videre sælger syv telefonselskaber verden over mobiltelefoner beregnet til WCDMA - wideband code division multiple access - men ingen af dem har Nokia i sortimentet.

Samtidig leverer finnerne kun en lille andel af det udstyr, der sender data fra netværket til mobiltelefonen, og flere leverandører beskylder Nokia for at have overtrådt leveringsfrister.

Selv om WCDMA endnu kun er i sin ungdom, risikerer Nokia derfor ifølge analytikere at blive overhalet af konkurrenter som Ericsson, Siemens, Motorola og japanske NEC.

Nokia: Vi er på vej
Nokia oplyser, at selskabet nu har leveret 10.000 mobiltelefoner til testning, og at de snart vil blive solgt til slutbrugerne.

Det finske selskab fastholder derfor, at det er blandt de førende inden for WCDMA.

En kilde siger dog til Wall Street Journal, at Nokia i Hong Kong har leveret så mangelfuldt WCDMA-udstyr til den lokale 3G-operatør Hutchison, at selskabet er blevet udskiftet med Siemens og NEC. Nokia vil ikke kommentere den oplysning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos