Ny hukommelse gør smartphones hurtigere

LPDDR3 tager snart over efter LPDDR2 og vil få kommende tablet-pc og smartphone til at køre hurtigere og bruge mindre strøm.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den næste generation af strømbesparende RAM til mobile enheder vil hjælpe til at øge hastigheden for tablet-pc'er, smartphones og bærbare og vil muligvis være at finde i nye produkter sidst i 2012, mens udbredelsen for alvor vil tage fart i løbet af 2013, vurderer analytikere torsdag.

Low-power (LP) DDR3-hukommelse får en højere båndbredde, hvilket ifølge analytikere kan give tablet-pc'er og smartphones en bedre ydelse og længere batterilevetid. Standardiseringsrådet JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) definerer specifikationerne for LPDDR3, som vil minde meget om den almindelige DDR3 SDRAM, der er at finde i mange konventionelle pc'er i dag.

Den nye mobile hukommelse vil erstatte LPDDR2, som i dag sidder i smartphones og tablet-pc'er såsom Apples iPad.

Samsung Electronics offentliggjorde i denne uge at have udviklet et LPDDR3 SDRAM-modul på fire gigabyte, som hukommelsesproducenten kalder for branchens første. Denne mobile hukommelse kan overføre data ved 1.600 megabit per sekund, hvilket er 1,5 gange hurtigere end LPDDR2, samtidig med at bruge 20 procent mindre strøm.

Tablet-pc'er og smartphones får brug for hurtigere hukommelse, i takt med at enhederne anvendes til mere og mere krævende opgaver, påpeger Mike Howard, der er ledende analytiker indenfor DRAM og hukommelse hos IHS iSuppli.

"Hvad angår visning og optagelse af video i HD, så bliver det en bedre oplevelse med LPDDR3 på grund af den højere båndbredde," fremhæver Howard.

Mobil-hukommelse er vigtig i forhold til at gøre det lettere for enhederne at multitaske. Mens hardwarefremskridt såsom hurtigere processorer kan give skærme med højere opløsning, så vil LPDDR3 sørge for, at du mere flyende kan skifte mellem videoer, telefonopkald og andre applikationer, forklarer Howard.

Udover en bedre ydelse så er LPDDR3-hukommelse designet til at bruge mindre strøm end sin forgænger, påpeger Dean McCarron, der er ledende analytiker hos Mercury Research. Kombinationen af lavt strømforbrug og højere båndbredde kan forlænge tablet-pc'ers og smartphones batterilevetid, forklarer han.

"Det lavere strømforbrug giver umiddelbare fordele på alle områder," fremhæver McCarron.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Technical Solutions Architect

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Engineering Manager

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S