Ny hukommelse gør smartphones hurtigere

LPDDR3 tager snart over efter LPDDR2 og vil få kommende tablet-pc og smartphone til at køre hurtigere og bruge mindre strøm.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den næste generation af strømbesparende RAM til mobile enheder vil hjælpe til at øge hastigheden for tablet-pc'er, smartphones og bærbare og vil muligvis være at finde i nye produkter sidst i 2012, mens udbredelsen for alvor vil tage fart i løbet af 2013, vurderer analytikere torsdag.

Low-power (LP) DDR3-hukommelse får en højere båndbredde, hvilket ifølge analytikere kan give tablet-pc'er og smartphones en bedre ydelse og længere batterilevetid. Standardiseringsrådet JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) definerer specifikationerne for LPDDR3, som vil minde meget om den almindelige DDR3 SDRAM, der er at finde i mange konventionelle pc'er i dag.

Den nye mobile hukommelse vil erstatte LPDDR2, som i dag sidder i smartphones og tablet-pc'er såsom Apples iPad.

Samsung Electronics offentliggjorde i denne uge at have udviklet et LPDDR3 SDRAM-modul på fire gigabyte, som hukommelsesproducenten kalder for branchens første. Denne mobile hukommelse kan overføre data ved 1.600 megabit per sekund, hvilket er 1,5 gange hurtigere end LPDDR2, samtidig med at bruge 20 procent mindre strøm.

Tablet-pc'er og smartphones får brug for hurtigere hukommelse, i takt med at enhederne anvendes til mere og mere krævende opgaver, påpeger Mike Howard, der er ledende analytiker indenfor DRAM og hukommelse hos IHS iSuppli.

"Hvad angår visning og optagelse af video i HD, så bliver det en bedre oplevelse med LPDDR3 på grund af den højere båndbredde," fremhæver Howard.

Mobil-hukommelse er vigtig i forhold til at gøre det lettere for enhederne at multitaske. Mens hardwarefremskridt såsom hurtigere processorer kan give skærme med højere opløsning, så vil LPDDR3 sørge for, at du mere flyende kan skifte mellem videoer, telefonopkald og andre applikationer, forklarer Howard.

Udover en bedre ydelse så er LPDDR3-hukommelse designet til at bruge mindre strøm end sin forgænger, påpeger Dean McCarron, der er ledende analytiker hos Mercury Research. Kombinationen af lavt strømforbrug og højere båndbredde kan forlænge tablet-pc'ers og smartphones batterilevetid, forklarer han.

"Det lavere strømforbrug giver umiddelbare fordele på alle områder," fremhæver McCarron.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S