Ny hukommelse gør smartphones hurtigere

LPDDR3 tager snart over efter LPDDR2 og vil få kommende tablet-pc og smartphone til at køre hurtigere og bruge mindre strøm.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den næste generation af strømbesparende RAM til mobile enheder vil hjælpe til at øge hastigheden for tablet-pc'er, smartphones og bærbare og vil muligvis være at finde i nye produkter sidst i 2012, mens udbredelsen for alvor vil tage fart i løbet af 2013, vurderer analytikere torsdag.

Low-power (LP) DDR3-hukommelse får en højere båndbredde, hvilket ifølge analytikere kan give tablet-pc'er og smartphones en bedre ydelse og længere batterilevetid. Standardiseringsrådet JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) definerer specifikationerne for LPDDR3, som vil minde meget om den almindelige DDR3 SDRAM, der er at finde i mange konventionelle pc'er i dag.

Den nye mobile hukommelse vil erstatte LPDDR2, som i dag sidder i smartphones og tablet-pc'er såsom Apples iPad.

Samsung Electronics offentliggjorde i denne uge at have udviklet et LPDDR3 SDRAM-modul på fire gigabyte, som hukommelsesproducenten kalder for branchens første. Denne mobile hukommelse kan overføre data ved 1.600 megabit per sekund, hvilket er 1,5 gange hurtigere end LPDDR2, samtidig med at bruge 20 procent mindre strøm.

Tablet-pc'er og smartphones får brug for hurtigere hukommelse, i takt med at enhederne anvendes til mere og mere krævende opgaver, påpeger Mike Howard, der er ledende analytiker indenfor DRAM og hukommelse hos IHS iSuppli.

"Hvad angår visning og optagelse af video i HD, så bliver det en bedre oplevelse med LPDDR3 på grund af den højere båndbredde," fremhæver Howard.

Mobil-hukommelse er vigtig i forhold til at gøre det lettere for enhederne at multitaske. Mens hardwarefremskridt såsom hurtigere processorer kan give skærme med højere opløsning, så vil LPDDR3 sørge for, at du mere flyende kan skifte mellem videoer, telefonopkald og andre applikationer, forklarer Howard.

Udover en bedre ydelse så er LPDDR3-hukommelse designet til at bruge mindre strøm end sin forgænger, påpeger Dean McCarron, der er ledende analytiker hos Mercury Research. Kombinationen af lavt strømforbrug og højere båndbredde kan forlænge tablet-pc'ers og smartphones batterilevetid, forklarer han.

"Det lavere strømforbrug giver umiddelbare fordele på alle områder," fremhæver McCarron.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect