Ny videnskabs-minister: For tidligt at sige noget

En kortfattet videnskabsminister er klar til at blive præsenteret for dronning Margrethe II. Hvis han da ellers når frem i tide.

Artikel top billede

Danmark kommende videnskabsminister, Morten Østergaard (R), har allerede fra morgenstunden været en meget travl mand.

Computerworld fanger alligevel den 35-årige politiker på vej til præsentationen hos dronningen, hvor han skal hilse pænt på majestæten sammen med resten af statsminister Helle Thornings-Schmidts (S) nye ministerhold på i alt 23 ministre - inklusive hende selv og Morten Østergaard.

Kan du fortælle lidt om, hvad du har tænkt dig at gøre for at effektivisere it-området?

"Arh, det er nok lidt for tidligt endnu," lyder det fra Danmarks nye videnskabsminister.

Som Radikale Venstres leder Margrete Vestagers højre hånd ved regeringsforhandlingerne på Crown Plaza-hotellet burde han være ganske godt inde i, hvordan digitaliseringen skal finde sted i Danmark i de kommende år.

Til formiddag har Morten Østergaard dog helt andre og meget konkrete problemer at slås med.

"Lige nu prøver jeg at nå frem til Statsministeriet i tide," lyder det over telefonlinjen fra den fåmælte minister, som altså endnu ikke er klar til at fortælle it-Danmark, hvordan digitaliseringen skal skæres.

Erfaring med it-faget

Morten Østergaard blev valgt til Folketinget i 2005, efter han havde siddet i nogle meget korte perioder som midlertidigt folketingsmedlem i perioden 2002 til 2004.

Den nye videnskabsminister er uddannet cand.scient.pol. og har i flere omgange bestredet Det Radikale Venstres it-ordfører-post både alene og i parløb med det tidligere folketingsmedlem Morten Helveg Petersen.

I de radikales 2020-planer har Morten Østergaard sat et klart fingeraftryk på it-området, hvor partiet blandt andet vil have helt op mod 95 procent af danskerne selvhjulpne på nettet inden 2020, når de skal i kontakt med det offentlige.

Morten Østergaard vil modsat sine forgængere på posten altså have praktisk erfaring med it-poilitik, inden han hopper ind på bagsædet i ministerbilen.

På erhvervssiden kan Morten Østergaard skrive markedschef i en periode på fire år fra 2001 til 2005 hos Dafolo, der har specialiseret sig i blandt andet blankettrykkeri og digitale dialogsystemer mellem den offentlige sektor og borgerne.

På forlagsdelen af Dafolo udgav Morten Østergaard selv bogen "Digital forkalkning" i 2004.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job