Ny videnskabs-minister: For tidligt at sige noget

En kortfattet videnskabsminister er klar til at blive præsenteret for dronning Margrethe II. Hvis han da ellers når frem i tide.

Artikel top billede

Danmark kommende videnskabsminister, Morten Østergaard (R), har allerede fra morgenstunden været en meget travl mand.

Computerworld fanger alligevel den 35-årige politiker på vej til præsentationen hos dronningen, hvor han skal hilse pænt på majestæten sammen med resten af statsminister Helle Thornings-Schmidts (S) nye ministerhold på i alt 23 ministre - inklusive hende selv og Morten Østergaard.

Kan du fortælle lidt om, hvad du har tænkt dig at gøre for at effektivisere it-området?

"Arh, det er nok lidt for tidligt endnu," lyder det fra Danmarks nye videnskabsminister.

Som Radikale Venstres leder Margrete Vestagers højre hånd ved regeringsforhandlingerne på Crown Plaza-hotellet burde han være ganske godt inde i, hvordan digitaliseringen skal finde sted i Danmark i de kommende år.

Til formiddag har Morten Østergaard dog helt andre og meget konkrete problemer at slås med.

"Lige nu prøver jeg at nå frem til Statsministeriet i tide," lyder det over telefonlinjen fra den fåmælte minister, som altså endnu ikke er klar til at fortælle it-Danmark, hvordan digitaliseringen skal skæres.

Erfaring med it-faget

Morten Østergaard blev valgt til Folketinget i 2005, efter han havde siddet i nogle meget korte perioder som midlertidigt folketingsmedlem i perioden 2002 til 2004.

Den nye videnskabsminister er uddannet cand.scient.pol. og har i flere omgange bestredet Det Radikale Venstres it-ordfører-post både alene og i parløb med det tidligere folketingsmedlem Morten Helveg Petersen.

I de radikales 2020-planer har Morten Østergaard sat et klart fingeraftryk på it-området, hvor partiet blandt andet vil have helt op mod 95 procent af danskerne selvhjulpne på nettet inden 2020, når de skal i kontakt med det offentlige.

Morten Østergaard vil modsat sine forgængere på posten altså have praktisk erfaring med it-poilitik, inden han hopper ind på bagsædet i ministerbilen.

På erhvervssiden kan Morten Østergaard skrive markedschef i en periode på fire år fra 2001 til 2005 hos Dafolo, der har specialiseret sig i blandt andet blankettrykkeri og digitale dialogsystemer mellem den offentlige sektor og borgerne.

På forlagsdelen af Dafolo udgav Morten Østergaard selv bogen "Digital forkalkning" i 2004.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub