Nyt fiber-forslag får telebosserne til at se rødt

Teleselskaber kan blive tvunget til at udrulle fiber, hvis ikke de vil tvinges til at dumpe prisen for at give andre udbydere adgang til deres net.

Artikel top billede

Foto: Philippe Ramakers.

En kommentar fra EU-kommissær Neelie Kroes har fået europæiske teletopchefer op i det røde felt.
 
Kommissæren, der har ansvaret for teleområdet, sagde mandag, at det kan blive nødvendigt at tvangsdumpe priserne for at leje sig ind i de tidligere nationale telemonopolers kobbernet, hvis de ikke investerer i fiber.
 
Men det er en rigtig dårlig idé, siger flere prominente topfolk fra telebranchen ifølge Financial Times.
 
Franco Bernabé, der er bestyrelsesformand i Telecom Italia, mener, at det er urealistisk, at teleselskaberne skal pumpe milliarder af kroner i udbygning af fibernet, når de i forvejen har udsigt til en faldende omsætning.
 
Han mener, at Europa-Kommissionen har en helt forkert tilgang til, hvordan et teleselskab skal behandles. Franco Bernabé henviser til et gammelt Ronald Reagan-citat, hvor den tidligere amerikanske præsident kritiserer statsapparaters tilgang til erhvervslivet.
 
"Hvis det bevæger sig, beskat det; hvis det stadig bevæger sig, reguler det; hvis det dør, giv det tilskud," siger Franco Barnabé til Financial Times.
 
Bestyrelsesformanden i spanske Telefonica, César Alierta, siger ifølge finansavisen, at det vil slå den digitale agenda for Europa ihjel, hvis EU gennemtvinger lavere priser for at leje sig ind på kobbernettet.
 
Også bestyrelsesformanden i den franske gigantkoncern Vivendi, Jean-Bernard Lévy, langer ud efter kommissærens forslag. Teleselskaberne bliver mødt med for mange politiske krav om både at udrulle fiber og højhastighedsmobilnet samtidig.
 
Vivendi står blandt andet bag franske SFR, der har over 20 millioner fastnet- og mobilkunder i Frankrig.
 
Debat i Danmark
Diskussionen om prisen for at leje sig ind på kobbernettet har også raset i mange år i Danmark.
 
På den ene side lyder det fra teleselskaber som Telia og Telenor, at lejeprisen skal ned, for TDC tjener ifølge de virksomheder for godt på at leje nettet ud.
 
Omvendt lyder det fra elselskaberne, der har gravet fibernet ned for over otte milliarder kroner, at det vil undergrave deres forretning, hvis lejeprisen sænkes. De frygter, at bredbånd over kobber bliver så billigt i forhold til fiber, at forbrugerne dropper fiberbredbåndet.

Indtil nu har de mange investeringer i fiber endnu ikke kastet mange kunder af sig i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension