Dell garanterer: Vi dropper aldrig pc'erne

Dell vil aldrig følge efter IBM og - måske - HP og droppe produktionen af pc'er. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Dell World, Austin, Texas: Det kan meget vel være, at de øvrige store service-leverandører i verden som IBM og HP ikke har den store fidus til bygge pc'er og kæmpe fra dag til dag i et så presset marked med en så lille indtjeningsmargin.

Men det har Dell.

Sådan lyder det fra Michael Dell, som Computerworld mødte onsdag aften under forberedelserne til åbningen af den første store Dell-konference, Dell World, der torsdag løber af stablen i Michael Dells hjemby, Austin.

Dell er i fuld sving med at dreje hele selskabet over i retning af service-markedet, der er betydeligt mere lukrativt end pc-markedet, hvor der kæmpes fra hus til hus på især priser.

"Vi går stadig op i klient-enhederne," siger Michael Dell.

Han peger på, at pc-markedet, uanset hvordan man vender og drejer det, er et vækstmarked, hvor det samlede antal af enheder i verden ventes at stige løbende.

"Der er jo ingen tvivl om, at klient-enheden forandrer sig, men pc'en forsvinder ikke. Den vil folk stadig anvende som en del af deres samlede løsning," siger han.

Selv om indtjenings-marginerne på pc-salget er langt lavere end i service-markedet, er pc'en vigtigt for Dell af flere grunde.

Blandt andet mener Michael Dell ikke, at Dell kan levere troværdige end-to-end løsninger til erhvervskunderne uden selv at producere pc'er, som desuden vil blive dyrere at indkøbe, hvis ikke Dell byggede dem selv.

Samtidig er pc'en for brugerne en af de primære indgange til hele teknologi-verdenen, og det er vigtigt for salget af udstyr og løsninger til erhvervslivet, der holder nøje øje med, hvad brugerne anvender derhjemme.

"Pc'en er en meget stor følelsesmæssig forbindelse for kunderne, og fundamentet for os er klient-forretningen. Den er selvfølgelig meget bredere i dag, end den har været tidligere, men vi kunne ikke drømme om at tage den væk," siger Michael Dell.

Læs også: Dells udfordring: At genføde sig selv som noget andet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos