Danske teleinvesteringer styrtdykker

Efter 10 års uafbrudt vækst faldt de danske teleinvesteringer sidste år med 3,2 milliarder kroner, hvilket er et fald på knap 30 procent i forhold til året før. Det kommer ubelejligt for teleproducenterne, som kæmper for at nedbringe gælden.

Den hårde konkurrence og det kortsigtede fokus på bundlinjen i den danske telesektor viser sig nu også i investeringerne, som sidste faldt med 3,2 milliarder kroner.

Det var fald på knap 30 procent i forhold til 2001, hvor den danske telebranche investerede 10,8 milliarder kroner.

Betalingen for 3G-tilladelser fra UMTS-auktionen i efteråret 2001 indgår ikke i tallene, som stammer fra IT- og Telestyrelsens Teleårbog 2002.

Positive tegn

Man skal tilbage til 1999 for at finde et år, hvor der blev investeret færre penge i telebranchen end 2002, men det ser IT- og Telestyrelsens direktør, Jørgen Abild Andersen, som et positivt tegn.

- Det er ikke overraskende, at investeringerne i den danske telesektor faldt i 2002 i forhold til 2001. Samme tendens kan også ses i andre lande. Men det er positivt, at telesektoren i Danmark trods alt fastholder det høje investeringsniveau fra slutningen af 1990?erne, siger han.

Faldet i investeringerne på 30 procent står slet ikke mål med omsætningen i den danske telebranche, som kun faldt med 2,4 procent fra 2001 til 2002, hvor den endte på 34,5 milliarder kroner.

Samtidig kommer de færre investeringer ubelejligt for teleproducenterne, som efter flere år med underskud nu kæmper med at afvikle gælden.

Hvor salget af mobiltelefoner har været en kæmpesucces, har det nemlig knebet for producenterne med at tjene penge på udstyr som for eksempel telemaster.

Aktieanalytiker Bjørn Schwarz fra Sydbank skriver i et nyhedsbrev fra Københavns Fondsbørs, at sektoren har været gennem tre års nedtur, og at der nemt kan gå et år endnu, før opturen kommer.

Ifølge Bjørn Schwarz er problemet, at mange teleselskaber har overinvesteret. Han mener, at teleselskaberne nu håber på at kunne nedbringe gælden ved også at nedbringe investeringerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura