Danske teleinvesteringer styrtdykker

Efter 10 års uafbrudt vækst faldt de danske teleinvesteringer sidste år med 3,2 milliarder kroner, hvilket er et fald på knap 30 procent i forhold til året før. Det kommer ubelejligt for teleproducenterne, som kæmper for at nedbringe gælden.

Den hårde konkurrence og det kortsigtede fokus på bundlinjen i den danske telesektor viser sig nu også i investeringerne, som sidste faldt med 3,2 milliarder kroner.

Det var fald på knap 30 procent i forhold til 2001, hvor den danske telebranche investerede 10,8 milliarder kroner.

Betalingen for 3G-tilladelser fra UMTS-auktionen i efteråret 2001 indgår ikke i tallene, som stammer fra IT- og Telestyrelsens Teleårbog 2002.

Positive tegn

Man skal tilbage til 1999 for at finde et år, hvor der blev investeret færre penge i telebranchen end 2002, men det ser IT- og Telestyrelsens direktør, Jørgen Abild Andersen, som et positivt tegn.

- Det er ikke overraskende, at investeringerne i den danske telesektor faldt i 2002 i forhold til 2001. Samme tendens kan også ses i andre lande. Men det er positivt, at telesektoren i Danmark trods alt fastholder det høje investeringsniveau fra slutningen af 1990?erne, siger han.

Faldet i investeringerne på 30 procent står slet ikke mål med omsætningen i den danske telebranche, som kun faldt med 2,4 procent fra 2001 til 2002, hvor den endte på 34,5 milliarder kroner.

Samtidig kommer de færre investeringer ubelejligt for teleproducenterne, som efter flere år med underskud nu kæmper med at afvikle gælden.

Hvor salget af mobiltelefoner har været en kæmpesucces, har det nemlig knebet for producenterne med at tjene penge på udstyr som for eksempel telemaster.

Aktieanalytiker Bjørn Schwarz fra Sydbank skriver i et nyhedsbrev fra Københavns Fondsbørs, at sektoren har været gennem tre års nedtur, og at der nemt kan gå et år endnu, før opturen kommer.

Ifølge Bjørn Schwarz er problemet, at mange teleselskaber har overinvesteret. Han mener, at teleselskaberne nu håber på at kunne nedbringe gælden ved også at nedbringe investeringerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura