Intel: Derfor kommer I alle til at købe ultrabooks

Paul Otellini tror på, at tynde og lette bærbare, de såkaldte ultrabooks, går en fin fremtid i møde. Det er der en bestemt grund til.

Artikel top billede

Læs også:

Fem fede ultrabooks: Så meget får du for pengene

Computerworld News Service: Intels CEO, Paul Otellini, forsvarer pc'en ved en konference, hvor han opridser sin tro på, at de såkaldte ultrabooks vil imødekomme både forbrugernes og erhvervslivets behov.

"Intel elsker pc'er," siger Otellini ved konferencen Dell World og uddyber, at pc'er "tages i en eller anden grad for givet, fordi de er så nyttige."

Tidligere i år offentliggjorde Intel en ny kategori af bærbare, de såkaldte ultrabooks, med et tyndt og let design i stil med Apples MacBook Air, der blev lanceret i 2008.

De tidlige modeller i denne kategori, hvoraf mange er uforholdsmæssigt dyre, har modtaget en del kritik fra analytikerne.

I et forsøg på at gøre ultrabooks mere prismæssigt overkommelige offentliggjorde Intel i august at ville investere i alt 1,6 milliarder kroner i virksomheder, der udvikler komponenter til ultratynde og ultralette bærbare.

"Ultratynd er i dag ultradyrt," siger Otellini. Håbet med Intel Capital Ultrabook Fund er, at prisen på komponenterne vil falde "langt hurtigere, end hvad vi ellers ville se."

Pc-salget under pres

Pc-salget har på det seneste været svagt. Nylige rapporter fra både IDC og Gartner viser, at leverancerne af pc'er ikke har opfyldt forventningerne. Pc-leverancerne er ifølge IDC øget med 3,6 procent i forhold til samme periode sidste år, mens Gartner anslår en vækst på blot 3,2 procent.

Analytikerne skyder skylden for det svage pc-salg på økonomien og på konkurrence fra tablet-pc'er.

Windows 8 forventes på hylderne til næste år, og Microsofts kommende styresystem vil ifølge Otellini blive afgørende for ultrabooks.

"Vi mener, at Windows 8 på arkitektur fra Intel, særligt på ultrabooks, vil give dig den bedste oplevelse," siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Læs også:

Fem fede ultrabooks: Så meget får du for pengene

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S