Dansk it-succes erobrer Schweiz

It-virksomheden Specialisterne, der beskæftiger mennesker med autisme, åbner ny afdeling i Schweiz.

Artikel top billede

Thorkil Sonne er godt på vej til at realisere sin drøm om at skabe meningsfulde it-job til millioner af mennesker med autisme. (Foto: Torben Klint)

Specialisterne erobrer verden, og nu er turen kommet til Schweiz.

Alpelandet bliver dermed det tredje land uden for Danmark, der huser en meget speciel virksomhed, som er resultatet af en mands vision og utrættelige arbejde.

Specialisterne beskæftiger kun mennesker, som er diagnosticeret inden for autismespektret, typisk folk med Aspergers Syndrom, som er en mild form for autisme.

Aspergerne har tit svært ved at gennemføre en uddannelse og få et job, men mange er dygtige it-folk på grund af deres medfødte evner til at se mønstre og ikke mindst afvigelser fra mønstre, hvilket gør dem til fabelagtige softwaretestere.

Fjerde afdeling i verden

Virksomheden, der i dag har afdelinger i Danmark, Island, Skotland og Schweiz, blev startet af Thorkil Sonne, hvis søn har autisme. Sonne kunne se, at mulighederne for et nogenlunde almindeligt liv for sønnen og hans ligestillede var ringe, og besluttede at droppe sit TDC-chefjob og vie sit liv til at skabe en virksomhed med udfordringer og indhold for de specielle personer, Specialisterne.

Den lokale CEO i Schweiz hedder Thomas van der Stad, og de nye kontorer ligger i Zollikofen nær Bern. Konceptet for virksomheden vil ligne det, som også gælder i Danmark, Island og Skotland.

"Selvom det omgivende samfund er bekendt med de problemer, som voksne mennesker med autisme oplever, er de stadig udelukket fra arbejdsmarkedet. Vores mål er at sikre disse mennesker en plads i arbejdsstyrken, men også realisere deres potentiale i en meningsfuld beskæftigelse," udtaler Thomas van der Stad.

Målet er millioner

Grundlægger Thorkil Sonne, som i dag er bestyrelsesforman for Specialist People Foundation, glæder sig over at være på sporet af at opnå sit mål om at skabe millioner af it-arbejdspladser over hele verden for mennesker med særlige udfordringer og evner.

"Ved at basere forretningen på Specialisternes gennemprøvede metoder og koncept, vil det schweiziske hold hurtigt være på markedet," siger han.

Specialisterne Switzerland ejes af Austismuslink, som er en non-profit fond og autisme-kompetencecenter. Forventningen er, at der ved udgangen af 2012 vil være 20 it-konsulenter ansat og i løbet af fem år 70.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos