Dansk it-succes erobrer Schweiz

It-virksomheden Specialisterne, der beskæftiger mennesker med autisme, åbner ny afdeling i Schweiz.

Artikel top billede

Thorkil Sonne er godt på vej til at realisere sin drøm om at skabe meningsfulde it-job til millioner af mennesker med autisme. (Foto: Torben Klint)

Specialisterne erobrer verden, og nu er turen kommet til Schweiz.

Alpelandet bliver dermed det tredje land uden for Danmark, der huser en meget speciel virksomhed, som er resultatet af en mands vision og utrættelige arbejde.

Specialisterne beskæftiger kun mennesker, som er diagnosticeret inden for autismespektret, typisk folk med Aspergers Syndrom, som er en mild form for autisme.

Aspergerne har tit svært ved at gennemføre en uddannelse og få et job, men mange er dygtige it-folk på grund af deres medfødte evner til at se mønstre og ikke mindst afvigelser fra mønstre, hvilket gør dem til fabelagtige softwaretestere.

Fjerde afdeling i verden

Virksomheden, der i dag har afdelinger i Danmark, Island, Skotland og Schweiz, blev startet af Thorkil Sonne, hvis søn har autisme. Sonne kunne se, at mulighederne for et nogenlunde almindeligt liv for sønnen og hans ligestillede var ringe, og besluttede at droppe sit TDC-chefjob og vie sit liv til at skabe en virksomhed med udfordringer og indhold for de specielle personer, Specialisterne.

Den lokale CEO i Schweiz hedder Thomas van der Stad, og de nye kontorer ligger i Zollikofen nær Bern. Konceptet for virksomheden vil ligne det, som også gælder i Danmark, Island og Skotland.

"Selvom det omgivende samfund er bekendt med de problemer, som voksne mennesker med autisme oplever, er de stadig udelukket fra arbejdsmarkedet. Vores mål er at sikre disse mennesker en plads i arbejdsstyrken, men også realisere deres potentiale i en meningsfuld beskæftigelse," udtaler Thomas van der Stad.

Målet er millioner

Grundlægger Thorkil Sonne, som i dag er bestyrelsesforman for Specialist People Foundation, glæder sig over at være på sporet af at opnå sit mål om at skabe millioner af it-arbejdspladser over hele verden for mennesker med særlige udfordringer og evner.

"Ved at basere forretningen på Specialisternes gennemprøvede metoder og koncept, vil det schweiziske hold hurtigt være på markedet," siger han.

Specialisterne Switzerland ejes af Austismuslink, som er en non-profit fond og autisme-kompetencecenter. Forventningen er, at der ved udgangen af 2012 vil være 20 it-konsulenter ansat og i løbet af fem år 70.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job