Sony køber Ericsson ud af Sony Ericsson

Sony betaler et milliard-beløb for at købe svenskerne ud af den fælles mobilproducent.

Artikel top billede

Mobilproducenten Sony Ericsson har indtil nu haft to ejere.
 
Men nu overtager Sony den halvdel af selskabet, som svenske Ericsson ejer. Dermed bliver Sony nu eneejer af mobilproducenten, der i dag er verdens 10. største producent med en global markedsandel på 1,7 procent.
 
Sony betaler næsten otte milliarder kroner til Ericsson for at få det fulde ejerskab.
 
Ericssons største forretningsområde er i dag mobilnet, og ifølge det svenske selskab er der ikke mange synergier mellem det område og moderne mobiltelefoner, hvor indhold fylder mere og mere.
 
"Det var det perfekte match, da vi for 10 år siden etablerede vores joint venture og derved kombinerede Sonys viden inden for forbrugerelektronik med Ericssons ekspertise i telekomteknologi," udtaler Ericsson-topchef Hans Vestberg i en pressemeddelelse.
 
"I dag har vi taget et lige så logisk skridt, da vi har ladet Sony overtage vores andel i Sony Ericsson og gjort det til en del af den brede vifte af forbrugerprodukter," siger han videre.
 
Android-salg har hjulpet
Allerede for nogle uger siden rygtedes det, at Sony ville købe Ericsson ud af selskabet, så Sony ville gøre mobiltelefonerne til en del af koncernens division for håndholdte enheder.
 
"Vi kan hurtigere og mere bredt tilbyde forbrugerne smartphones, laptops, tablets og fjernsyn, der kan forbindes med hinanden og åbne en ny version af online-underholdning," siger Sony-topchef Sir Howard Stringer om aftalen.
 
Sony Ericsson kørte i flere år med underskud, men det seneste års tid er den negative udvikling vendt, efter at selskabet valgte at satse benhårdt på Android-smartphones. 80 procent af Sony Ericssons mobiltelefoner kører i dag med Android.
 
De to virksomheder forventer, at aftalen falder på plads i januar 2012.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS