Sony køber Ericsson ud af Sony Ericsson

Sony betaler et milliard-beløb for at købe svenskerne ud af den fælles mobilproducent.

Artikel top billede

Mobilproducenten Sony Ericsson har indtil nu haft to ejere.
 
Men nu overtager Sony den halvdel af selskabet, som svenske Ericsson ejer. Dermed bliver Sony nu eneejer af mobilproducenten, der i dag er verdens 10. største producent med en global markedsandel på 1,7 procent.
 
Sony betaler næsten otte milliarder kroner til Ericsson for at få det fulde ejerskab.
 
Ericssons største forretningsområde er i dag mobilnet, og ifølge det svenske selskab er der ikke mange synergier mellem det område og moderne mobiltelefoner, hvor indhold fylder mere og mere.
 
"Det var det perfekte match, da vi for 10 år siden etablerede vores joint venture og derved kombinerede Sonys viden inden for forbrugerelektronik med Ericssons ekspertise i telekomteknologi," udtaler Ericsson-topchef Hans Vestberg i en pressemeddelelse.
 
"I dag har vi taget et lige så logisk skridt, da vi har ladet Sony overtage vores andel i Sony Ericsson og gjort det til en del af den brede vifte af forbrugerprodukter," siger han videre.
 
Android-salg har hjulpet
Allerede for nogle uger siden rygtedes det, at Sony ville købe Ericsson ud af selskabet, så Sony ville gøre mobiltelefonerne til en del af koncernens division for håndholdte enheder.
 
"Vi kan hurtigere og mere bredt tilbyde forbrugerne smartphones, laptops, tablets og fjernsyn, der kan forbindes med hinanden og åbne en ny version af online-underholdning," siger Sony-topchef Sir Howard Stringer om aftalen.
 
Sony Ericsson kørte i flere år med underskud, men det seneste års tid er den negative udvikling vendt, efter at selskabet valgte at satse benhårdt på Android-smartphones. 80 procent af Sony Ericssons mobiltelefoner kører i dag med Android.
 
De to virksomheder forventer, at aftalen falder på plads i januar 2012.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect