Sony køber Ericsson ud af Sony Ericsson

Sony betaler et milliard-beløb for at købe svenskerne ud af den fælles mobilproducent.

Artikel top billede

Mobilproducenten Sony Ericsson har indtil nu haft to ejere.
 
Men nu overtager Sony den halvdel af selskabet, som svenske Ericsson ejer. Dermed bliver Sony nu eneejer af mobilproducenten, der i dag er verdens 10. største producent med en global markedsandel på 1,7 procent.
 
Sony betaler næsten otte milliarder kroner til Ericsson for at få det fulde ejerskab.
 
Ericssons største forretningsområde er i dag mobilnet, og ifølge det svenske selskab er der ikke mange synergier mellem det område og moderne mobiltelefoner, hvor indhold fylder mere og mere.
 
"Det var det perfekte match, da vi for 10 år siden etablerede vores joint venture og derved kombinerede Sonys viden inden for forbrugerelektronik med Ericssons ekspertise i telekomteknologi," udtaler Ericsson-topchef Hans Vestberg i en pressemeddelelse.
 
"I dag har vi taget et lige så logisk skridt, da vi har ladet Sony overtage vores andel i Sony Ericsson og gjort det til en del af den brede vifte af forbrugerprodukter," siger han videre.
 
Android-salg har hjulpet
Allerede for nogle uger siden rygtedes det, at Sony ville købe Ericsson ud af selskabet, så Sony ville gøre mobiltelefonerne til en del af koncernens division for håndholdte enheder.
 
"Vi kan hurtigere og mere bredt tilbyde forbrugerne smartphones, laptops, tablets og fjernsyn, der kan forbindes med hinanden og åbne en ny version af online-underholdning," siger Sony-topchef Sir Howard Stringer om aftalen.
 
Sony Ericsson kørte i flere år med underskud, men det seneste års tid er den negative udvikling vendt, efter at selskabet valgte at satse benhårdt på Android-smartphones. 80 procent af Sony Ericssons mobiltelefoner kører i dag med Android.
 
De to virksomheder forventer, at aftalen falder på plads i januar 2012.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S