Sony køber Ericsson ud af Sony Ericsson

Sony betaler et milliard-beløb for at købe svenskerne ud af den fælles mobilproducent.

Artikel top billede

Mobilproducenten Sony Ericsson har indtil nu haft to ejere.
 
Men nu overtager Sony den halvdel af selskabet, som svenske Ericsson ejer. Dermed bliver Sony nu eneejer af mobilproducenten, der i dag er verdens 10. største producent med en global markedsandel på 1,7 procent.
 
Sony betaler næsten otte milliarder kroner til Ericsson for at få det fulde ejerskab.
 
Ericssons største forretningsområde er i dag mobilnet, og ifølge det svenske selskab er der ikke mange synergier mellem det område og moderne mobiltelefoner, hvor indhold fylder mere og mere.
 
"Det var det perfekte match, da vi for 10 år siden etablerede vores joint venture og derved kombinerede Sonys viden inden for forbrugerelektronik med Ericssons ekspertise i telekomteknologi," udtaler Ericsson-topchef Hans Vestberg i en pressemeddelelse.
 
"I dag har vi taget et lige så logisk skridt, da vi har ladet Sony overtage vores andel i Sony Ericsson og gjort det til en del af den brede vifte af forbrugerprodukter," siger han videre.
 
Android-salg har hjulpet
Allerede for nogle uger siden rygtedes det, at Sony ville købe Ericsson ud af selskabet, så Sony ville gøre mobiltelefonerne til en del af koncernens division for håndholdte enheder.
 
"Vi kan hurtigere og mere bredt tilbyde forbrugerne smartphones, laptops, tablets og fjernsyn, der kan forbindes med hinanden og åbne en ny version af online-underholdning," siger Sony-topchef Sir Howard Stringer om aftalen.
 
Sony Ericsson kørte i flere år med underskud, men det seneste års tid er den negative udvikling vendt, efter at selskabet valgte at satse benhårdt på Android-smartphones. 80 procent af Sony Ericssons mobiltelefoner kører i dag med Android.
 
De to virksomheder forventer, at aftalen falder på plads i januar 2012.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland