Sony køber Ericsson ud af Sony Ericsson

Sony betaler et milliard-beløb for at købe svenskerne ud af den fælles mobilproducent.

Artikel top billede

Mobilproducenten Sony Ericsson har indtil nu haft to ejere.
 
Men nu overtager Sony den halvdel af selskabet, som svenske Ericsson ejer. Dermed bliver Sony nu eneejer af mobilproducenten, der i dag er verdens 10. største producent med en global markedsandel på 1,7 procent.
 
Sony betaler næsten otte milliarder kroner til Ericsson for at få det fulde ejerskab.
 
Ericssons største forretningsområde er i dag mobilnet, og ifølge det svenske selskab er der ikke mange synergier mellem det område og moderne mobiltelefoner, hvor indhold fylder mere og mere.
 
"Det var det perfekte match, da vi for 10 år siden etablerede vores joint venture og derved kombinerede Sonys viden inden for forbrugerelektronik med Ericssons ekspertise i telekomteknologi," udtaler Ericsson-topchef Hans Vestberg i en pressemeddelelse.
 
"I dag har vi taget et lige så logisk skridt, da vi har ladet Sony overtage vores andel i Sony Ericsson og gjort det til en del af den brede vifte af forbrugerprodukter," siger han videre.
 
Android-salg har hjulpet
Allerede for nogle uger siden rygtedes det, at Sony ville købe Ericsson ud af selskabet, så Sony ville gøre mobiltelefonerne til en del af koncernens division for håndholdte enheder.
 
"Vi kan hurtigere og mere bredt tilbyde forbrugerne smartphones, laptops, tablets og fjernsyn, der kan forbindes med hinanden og åbne en ny version af online-underholdning," siger Sony-topchef Sir Howard Stringer om aftalen.
 
Sony Ericsson kørte i flere år med underskud, men det seneste års tid er den negative udvikling vendt, efter at selskabet valgte at satse benhårdt på Android-smartphones. 80 procent af Sony Ericssons mobiltelefoner kører i dag med Android.
 
De to virksomheder forventer, at aftalen falder på plads i januar 2012.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S