Topchefer udskiftes på stribe - skiftetid i it-branchen

De øverste chefer for de største it-selskaber ryger ud på stribe.

Artikel top billede

IBM's beslutning om fra 1. januar 2012 at udskifte topchef Sam Palmisano med Virginia Rometty er blot den seneste i en række af markante udskiftninger af it-branchens topchefer i den seneste tid.

Mere end 900.000 it-ansatte verden over skal nemlig vænne sig til ny topchef.

Flere af verdens største it-selskaber har i de seneste måneder af forskellige grunde udskiftet deres topchefer, og som altid indvarsler en ny topchef nye tider, nye signaler og en ny måde at gøre tingene på.

IBM's udskiftning af topchefen ventes at ske uden den store bølgegang.

Det skyldes, at Palmisano bliver siddende som bestyrelsesformand, mens Virgina Rometty i mange år har siddet i IBM's øverste ledelse, hvor hun har været med til at formulere også selskabets nuværende strategi.

Det kan du læse mere om her.

IBM er målt på ansatte verdens største it-selskab med godt 420.000 medarbejdere og er med knap 3.900 ansatte i Danmark blandt Danmarks største it-virksomheder.

Død efter kræft

Den nok mest omtalte topchef-udskiftning faldt i august, da Apples mangeårige kronprins, Tim Cook, endeligt overtog det formelle ansvar for nyere tids vel nok største it-succes, Apple.

Det skete blot få måneder før den mangeårige topchef, Steve Jobs, døde af kræft 5. oktober. Det kan du læse mere om her.

Tim Cook havde inden den formelle udnævnelse i flere længere perioder fungeret som administrerende direktør for Apple, mens Steve Jobs holdt sygeorlov.

Udnævnelsen af ham var dermed ventet. Apple har godt 60.000 ansatte.

De rodede affærer

Mens udskiftningen af topcheferne i Apple og IBM således sker i god ro og orden og i perioder, hvor selskaberne er i god gænge, er det helt anden historie hos nogle af de øvrige stor-spillere.

Det gælder blandt andre mægtige HP med 325.000 ansatte, hvor den kontante fyring af topchef Leo Apotheker i september skabte bølgegang.

Leo Apotheker røg ud på bag og albuer under et år efter han tiltrådte.

Det skete efter en række meldinger, der i meget høj grad var med til at skabe forvirring og uklarhed om selskabets fremtid, ligesom HP under Leo Apotheker ikke har nået de forventede resultater.

I stedet har selskabet ansat Meg Whitman, tidligere topchef for eBay.

Hende har der været stille om siden udnævnelsen, og der hersker fortsat en del usikkerhed om HP's fremtid.

Også herhjemme har HP fået ny lokal chef, idet den administrerende direktør for den danske forretning, Keld Jersild Olsen, i sommer pludselig fratrådte under mystiske omstændigheder.

I stedet er Jakob Schou Meding bliver ansat som chef for selskabets omkring 500 ansatte i Danmark.

Nye topchefer til CSC og Yahoo

Også Yahoo med godt 13.000 medarbejdere har fået ny chef.

Det skete i september, hvor Carol Bartz telefonisk blev fyret på grund af elendige resultater.

Selskabets bestyrelse har desuden angiveligt været utilfreds med dels hendes håndtering af selskabets søgeaftale med Microsoft, dels selskabets aftale med den kinesiske rigmand Jack Ma, der sammen med Yahoo ejer Alibaba.

Yahoo har endnu ikke fundet en ny topchef, men styres for tiden af finanschef Tim Morse, der er blevet konstitueret som topchef.

Det har øget usikkerheden om selskabets fremtid. Angiveligt skal både Microsoft og Alibaba være på lur efter at overtage Yahoo.

Også CSC, der har 93.000 ansatte verden over, er på jagt efter en ny topchef.

Koncernchef Michael W. Laphen har nemlig meddelt, at han vil gå på pension, så snart der er blevet fundet en afløser - dog senest til næste efterår.

Han har været CEO i CSC siden foråret 2007.

Herhjemme fratrådte selskabets danske topchef, Carsten Lind, pludselig fornylig. CSC indsætter nu amerikaneren John Walsh som ny topchef for selskabets omkring 1.300 ansatte i Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS