Topchefer udskiftes på stribe - skiftetid i it-branchen

De øverste chefer for de største it-selskaber ryger ud på stribe.

Artikel top billede

IBM's beslutning om fra 1. januar 2012 at udskifte topchef Sam Palmisano med Virginia Rometty er blot den seneste i en række af markante udskiftninger af it-branchens topchefer i den seneste tid.

Mere end 900.000 it-ansatte verden over skal nemlig vænne sig til ny topchef.

Flere af verdens største it-selskaber har i de seneste måneder af forskellige grunde udskiftet deres topchefer, og som altid indvarsler en ny topchef nye tider, nye signaler og en ny måde at gøre tingene på.

IBM's udskiftning af topchefen ventes at ske uden den store bølgegang.

Det skyldes, at Palmisano bliver siddende som bestyrelsesformand, mens Virgina Rometty i mange år har siddet i IBM's øverste ledelse, hvor hun har været med til at formulere også selskabets nuværende strategi.

Det kan du læse mere om her.

IBM er målt på ansatte verdens største it-selskab med godt 420.000 medarbejdere og er med knap 3.900 ansatte i Danmark blandt Danmarks største it-virksomheder.

Død efter kræft

Den nok mest omtalte topchef-udskiftning faldt i august, da Apples mangeårige kronprins, Tim Cook, endeligt overtog det formelle ansvar for nyere tids vel nok største it-succes, Apple.

Det skete blot få måneder før den mangeårige topchef, Steve Jobs, døde af kræft 5. oktober. Det kan du læse mere om her.

Tim Cook havde inden den formelle udnævnelse i flere længere perioder fungeret som administrerende direktør for Apple, mens Steve Jobs holdt sygeorlov.

Udnævnelsen af ham var dermed ventet. Apple har godt 60.000 ansatte.

De rodede affærer

Mens udskiftningen af topcheferne i Apple og IBM således sker i god ro og orden og i perioder, hvor selskaberne er i god gænge, er det helt anden historie hos nogle af de øvrige stor-spillere.

Det gælder blandt andre mægtige HP med 325.000 ansatte, hvor den kontante fyring af topchef Leo Apotheker i september skabte bølgegang.

Leo Apotheker røg ud på bag og albuer under et år efter han tiltrådte.

Det skete efter en række meldinger, der i meget høj grad var med til at skabe forvirring og uklarhed om selskabets fremtid, ligesom HP under Leo Apotheker ikke har nået de forventede resultater.

I stedet har selskabet ansat Meg Whitman, tidligere topchef for eBay.

Hende har der været stille om siden udnævnelsen, og der hersker fortsat en del usikkerhed om HP's fremtid.

Også herhjemme har HP fået ny lokal chef, idet den administrerende direktør for den danske forretning, Keld Jersild Olsen, i sommer pludselig fratrådte under mystiske omstændigheder.

I stedet er Jakob Schou Meding bliver ansat som chef for selskabets omkring 500 ansatte i Danmark.

Nye topchefer til CSC og Yahoo

Også Yahoo med godt 13.000 medarbejdere har fået ny chef.

Det skete i september, hvor Carol Bartz telefonisk blev fyret på grund af elendige resultater.

Selskabets bestyrelse har desuden angiveligt været utilfreds med dels hendes håndtering af selskabets søgeaftale med Microsoft, dels selskabets aftale med den kinesiske rigmand Jack Ma, der sammen med Yahoo ejer Alibaba.

Yahoo har endnu ikke fundet en ny topchef, men styres for tiden af finanschef Tim Morse, der er blevet konstitueret som topchef.

Det har øget usikkerheden om selskabets fremtid. Angiveligt skal både Microsoft og Alibaba være på lur efter at overtage Yahoo.

Også CSC, der har 93.000 ansatte verden over, er på jagt efter en ny topchef.

Koncernchef Michael W. Laphen har nemlig meddelt, at han vil gå på pension, så snart der er blevet fundet en afløser - dog senest til næste efterår.

Han har været CEO i CSC siden foråret 2007.

Herhjemme fratrådte selskabets danske topchef, Carsten Lind, pludselig fornylig. CSC indsætter nu amerikaneren John Walsh som ny topchef for selskabets omkring 1.300 ansatte i Danmark.

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S