Ultrabook'en kommer - så meget vil du få for pengene

Snart vil nye, superslanke ultrabooks blive langet over diskene i ét væk. Se her, hvad du vil kunne få for pengene.

Artikel top billede

Læs også:
En sværm af ultrabooks er klar til at knuse Macbooks Air

Fem fede ultrabooks: Så meget for du for pengene

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Pc-industriens nyeste kæledægge, de såkaldte ultrabooks, er kommet yderst fornuftigt fra start.

De slanke, yde-stærke maskiner, som Intel er initiativtager til med blandt andet en særlig ultrabook-fond, kommer til at sælge ganske godt i de kommende år.

Det mener i hvert fald analytikerne hos iSuppli, der udgiver rapporter om hardware-markederne.

iSuppli mener, at ultrabooks vil udgøre mere end 40 procent af alle bærbare computere, der sælges på verdensplan i 2015.

I hård konkurrence med tablet-pc'en

Produktkategorien, der først nu er ved at blive introduceret til forbrugerne, udgør ved udgangen af 2011 formentlig blot to procent af markedet, mener iSuppli.

Allerede næste år vil andelen dog være steget til 13 procent, i 2013 vil den være 28 procent, i 2014 38 procent - inden den når de 40 procent i 2015.

Det interessante er, at ultrabook'en rammer markedet, mens en anden populær produktkategori, tablet-pc'en, allerede rider på lidt af en bølge.

Ifølge iSuppli-rapporten er nøglen til at kunne komme med et modsvar til tablet-pc'ens fremmarch netop, at de bærbare computere skal blive mere sexede og appellerende til forbrugerne.

Det ved pc-producenterne, og det er en af de afgørende grunde til, at de fleste af dem allerede er godt i gang med ultrabook-investeringerne.

Sådan ser en ultrabook ud

Det er Intel, der har sparket gang i ultrabook-kategorien med halvanden milliard kroner i en særlig ultrabook-fond og de nærmere produkt-krav, pc-producenterne skal leve op til for at deres produkter må kaldes ultrabooks.

Kravene er blandt andet, at maskinerne maksimalt må være 21 millimeter tykke - og ofte vil de endda være markant tyndere.

Opstartstiden er ultra-kort - helt ned til omkring syv sekunder.

Det lader sig gøre ved hjælp af Intel Rapid Start Technology. Ultrabook'en er som en tablet-pc i stand til at vågne på et øjeblik.

Batteritiden er minimum fem timer, og nogle produkter vil kunne levere op til otte timer.

Mest interessant er det måske, at det er meningen, at prisen maksimalt skal være på 1.000 dollars for en ultrabook.

De første produkter, der er er blevet lanceret, overholder dog ikke helt dette mål - og amerikanske priser kan som bekendt  sjældent konveres direkte til danske kroner. Herhjemme vil prisen være noget højere.

Intel har meldt klart ud, at det er målet, at 40 procent af de forbruger-bærbare, der sælges på verdensplan ved udgangen af 2012, skal være ultrabooks.

Læs også:
En sværm af ultrabooks er klar til at knuse Macbooks Air

Fem fede ultrabooks: Så meget for du for pengene

Derfor kan ultrabook'en ende med at floppe

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S