SAP-topchef: Her er vores tre store satsninger

Madrid: SAP har tre klare budskaber til de 10.000 deltagere, der lige nu er samlet til årets europæiske udgave af SAP's megaevent Sapphire.

Artikel top billede

Madrid: Det var ikke som ventet CEO Jim Hagemann Snabe, som tog scenen først på årets europæiske Sapphire, men i stedet The Ususal Suspects-skuespiller Gabriel Byrne.

Han talte til de 10.000 tilhørere i konferencecenterets gigantiske auditorium om innovationshastighed, produktivitet, mobilitet, in-memory teknologi og automatiserede supply chains, med samme drama, som havde han stået og reciteret Shakespeare.

Da Snabe gik på, var buskabet imidlertid klart og tydeligt: SAP's fremtid handler om mobilitet, in-memory teknologi og cloud.

Når det kommer til cloud, hedder SAP's bud Business by Design. Tanken er, at hele virksomheden skal kunne køres fra skyen.

Det vil SAP med cloud

"Der er mange forståelser af, hvad Cloud er. For SAP handler cloud om enkelthed. Ingen infrastruktur, ingen software-installationer on premise. Det er cloud for SAP." 

Foreløbig er Business by Design kun lanceret i 10 lande og er endnu ikke nået til Norden, men det skulle ifølge Snabe være på vej.

"Vi tror på produktet til de mindre markeder, blandt andet til datterselskaber til store virksomheder, men vi har gerne villet bevise for verden først, at det kan lade sig gøre at køre forretningen i skyen, og du kommer til at se en øget hastighed i udrulningen af Business by Design."

In-memory computing

Fra scenen blev cloud efterfulgt af det store dyr i åbenbaringen: In-memory computing, hvor lagring og databehandling sker i den direkte hukommelse og ikke fra diske.

Det giver blandt andet mulighed for realtids dataanalyse langt hurtigere end tidligere. SAP's satsning her hedder Hana, og fra scenen annoncerede Snabe blandt andet en række in-memory acceleratorer til eksisterende Business Suite-applikationer, herunder til dækningsbidrags-analyse, der er en af de beregninger, som i store virksomheder er ekstremt tidskrævende.

"Mængden af data eksploderer til en grad, hvor der næsten er tale om forurening. Men hvad hvis vi kan analysere det i realtid, se behov i markedet før konkurrenterne og lave realtids-risikoanalyser i bankerne?"

Alt skal være mobilt

Også mobiltet er en klar satsning for virksomheden og det sidste af de tre innovationsområder.

Her præsenterede Snabe den ny lancerede App Store kopi - SAP Store - til download af mobile applikationer, som SAP siden købet af Sybase og ikke mindst Sybases Unwired platform har lanceret 30 stykker af. Oven i det kommer de mere end 200 applikationer, der er skabt i virksomhedens partnerunivers.

"Mobilitet handler ikke bare om at udstyre arbejdsstyrken med nye mobile enheder og mobil adgang til systemerne."

"Det handler om at kunne se perspektivet og innovationsmulighederne i, at du som virksomhed nu har mulighed for at nå og interagere med 75 procent af de syv milliarder mennesker, vi er i verden. Alle dem, der har en mobiltelefon," var blandt de afsluttende ord fra Jim Hagemann Snabe.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S