Microsoft glæder sig: Det er dejligt at XP skal dø

"Vi er færdige med XP. Og det glæder vi os over," lyder det fra Microsofts forretningsdirektør, Kevin Turner, som har besøgt Danmark.

Artikel top billede

Bliv ikke overrasket, hvis du i den kommende tid bliver præsenteret for et tilbud på en ny Windows-version til hele virksomheden, som du bare ikke kan sige nej til.

Windows er nemlig et af de produkter, som Microsofts danske partnere forventes at lægge ekstra mange kræfter i at pushe de kommende år.

"Vi er færdige med Windows XP. Og det er en kæmpe-mulighed for os til at tjene mange penge på nye Windows-versioner," lød det fra Microsofts driftsdirektør og manden lige under topchef Steve Ballmer, COO Kevin Turner, som fredag holdt peptalk for de danske partnere i Imperial-biografen i København.

Det skete som led i en rundtur til Ukraine, Rusland, Holland og Danmark, som han er på i disse dage.

Slut med XP

"Vi afliver Windows XP i begyndelsen af 2014, og det glæder vi os til. Vi har tjent masser af penge på Windows XP, men nu er det tid til at aflive systemet. Windows XP skal de-installeres og fjernes. XP er dødt," sagde han.

I stedet skal selskabets salgspartnere sendes i marken med det nye styresystem, Windows 7, i de fremstrakte hænder.

Og Microsoft øjner store indtjeningsmuligheder i udsigten til, at tusindvis og atter tusindvis af virksomheder, der i dag kører med Microsofts bedst-sælgende styresystem, XP, skal til at udskifte deres styresystemer.

"Aflivningen af XP er et oplagt vækst-initiativ til partnerne. Vi har allerede et momentum med salget af Windows 7. Nu skal vi ud og give kunderne tilbud, som de ikke kan sige nej til," sagde han.

Læs også: Microsoft: Nu er det slut med Office XP og Vista SP1.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S