Microsoft glæder sig: Det er dejligt at XP skal dø

"Vi er færdige med XP. Og det glæder vi os over," lyder det fra Microsofts forretningsdirektør, Kevin Turner, som har besøgt Danmark.

Artikel top billede

Bliv ikke overrasket, hvis du i den kommende tid bliver præsenteret for et tilbud på en ny Windows-version til hele virksomheden, som du bare ikke kan sige nej til.

Windows er nemlig et af de produkter, som Microsofts danske partnere forventes at lægge ekstra mange kræfter i at pushe de kommende år.

"Vi er færdige med Windows XP. Og det er en kæmpe-mulighed for os til at tjene mange penge på nye Windows-versioner," lød det fra Microsofts driftsdirektør og manden lige under topchef Steve Ballmer, COO Kevin Turner, som fredag holdt peptalk for de danske partnere i Imperial-biografen i København.

Det skete som led i en rundtur til Ukraine, Rusland, Holland og Danmark, som han er på i disse dage.

Slut med XP

"Vi afliver Windows XP i begyndelsen af 2014, og det glæder vi os til. Vi har tjent masser af penge på Windows XP, men nu er det tid til at aflive systemet. Windows XP skal de-installeres og fjernes. XP er dødt," sagde han.

I stedet skal selskabets salgspartnere sendes i marken med det nye styresystem, Windows 7, i de fremstrakte hænder.

Og Microsoft øjner store indtjeningsmuligheder i udsigten til, at tusindvis og atter tusindvis af virksomheder, der i dag kører med Microsofts bedst-sælgende styresystem, XP, skal til at udskifte deres styresystemer.

"Aflivningen af XP er et oplagt vækst-initiativ til partnerne. Vi har allerede et momentum med salget af Windows 7. Nu skal vi ud og give kunderne tilbud, som de ikke kan sige nej til," sagde han.

Læs også: Microsoft: Nu er det slut med Office XP og Vista SP1.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S