Sådan vil Intel kæmpe sig ind på tablet-markedet

Intel har en ny plan for at bide sig ordentligt fast i det hurtigt voksende marked for tablet-pc'er.

Artikel top billede

Læs også:
Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Det fremadstormende tablet-marked får chip-kongen Intel til at sætte fart på udviklingen af tablet-rettede løsninger.

Ifølge Digitimes har Intel planer om at introducere en helt ny produkt-linje af CPU'er i 2012, der udelukkende retter sig mod tablet-produkterne.

Industrikilder fortæller Digitimes, at Intel har tænkt sig fokusere på blandt andet strømforbruget og ydeevne i designet.

Nye modeller

Ifølge kilderne vil Intel over de næste tre år introducere blandt andet 32nm-chippen Saltwell, 22nm-chippen Silvermont og 14nm-chippen Airmont.

Hidtil har Intels officielle plan ellers været at udvikle særligt tablet-egnede udgaver af Atom-processoren.

Da Computerworld tidligere på året deltog i et større presseevent hos Intel, var budskabet således også, at Atom var vejen frem for Intel på markedet for smartphones og tablets.

Ny tidsalder venter i Intel-land

Intel, der netop i denne uge kan fejre mikroprocessorens 40-års fødselsdag, har gennem årtierne altid været den førende chip-producent - kun AMD har været en egentlig udfordrer.
På markedet for tablet-pc'er og smartphones forholder det sig ganske anderledes.

Her er det primært de såkaldte Arm-processorer, som produceres af en række forskellige hardware-producenter, der huserer - det gælder også Apples populære iPad, der anvender den såkaldte A5-processor.

Intel kom under yderligere pres, da Microsofts Steve Ballmer tidligere i år meddelte, at det kommende Windows 8, der også skal kunne anvende på touch-baserede enheder, og vil kunne køre på Arm-chips.  

Med udsigten til, at den største vækst netop kommer til at være på disse markeder i de kommende år, har Intel et klart incitament til at forsøge at få den størst mulige bid af kagen.

Ifølge den seneste opgørelse over det globale tablet-marked fra Gartner bliver der i 2011 solgt omkring 63,6 millioner tablets på verdensplan.

Det tal ventes at være steget til 326,3 millioner i 2015.

Læs også:
Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS