Sådan vil Intel kæmpe sig ind på tablet-markedet

Intel har en ny plan for at bide sig ordentligt fast i det hurtigt voksende marked for tablet-pc'er.

Artikel top billede

Læs også:
Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Det fremadstormende tablet-marked får chip-kongen Intel til at sætte fart på udviklingen af tablet-rettede løsninger.

Ifølge Digitimes har Intel planer om at introducere en helt ny produkt-linje af CPU'er i 2012, der udelukkende retter sig mod tablet-produkterne.

Industrikilder fortæller Digitimes, at Intel har tænkt sig fokusere på blandt andet strømforbruget og ydeevne i designet.

Nye modeller

Ifølge kilderne vil Intel over de næste tre år introducere blandt andet 32nm-chippen Saltwell, 22nm-chippen Silvermont og 14nm-chippen Airmont.

Hidtil har Intels officielle plan ellers været at udvikle særligt tablet-egnede udgaver af Atom-processoren.

Da Computerworld tidligere på året deltog i et større presseevent hos Intel, var budskabet således også, at Atom var vejen frem for Intel på markedet for smartphones og tablets.

Ny tidsalder venter i Intel-land

Intel, der netop i denne uge kan fejre mikroprocessorens 40-års fødselsdag, har gennem årtierne altid været den førende chip-producent - kun AMD har været en egentlig udfordrer.
På markedet for tablet-pc'er og smartphones forholder det sig ganske anderledes.

Her er det primært de såkaldte Arm-processorer, som produceres af en række forskellige hardware-producenter, der huserer - det gælder også Apples populære iPad, der anvender den såkaldte A5-processor.

Intel kom under yderligere pres, da Microsofts Steve Ballmer tidligere i år meddelte, at det kommende Windows 8, der også skal kunne anvende på touch-baserede enheder, og vil kunne køre på Arm-chips.  

Med udsigten til, at den største vækst netop kommer til at være på disse markeder i de kommende år, har Intel et klart incitament til at forsøge at få den størst mulige bid af kagen.

Ifølge den seneste opgørelse over det globale tablet-marked fra Gartner bliver der i 2011 solgt omkring 63,6 millioner tablets på verdensplan.

Det tal ventes at være steget til 326,3 millioner i 2015.

Læs også:
Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S