iPhone-brugere raser: Batteri-bøvlet er blevet værre

Apple mener selv, at batteriproblemerne i iPhone er løst med softwareopdatering - men fortsætter alligevel med at undersøge problemerne. Flere brugere mener, at de kun er blevet værre.

Artikel top billede

Læs også:
iPhones batteriproblemer løst med ny iOS-opdatering

iOS 5 og iCloud: Se dommen over Apples nyheder

Den softwareopdatering, der skulle udbedre batteriproblemerne i Apples iPhone, iOS 5.0.1, har ikke stoppet de kritiske røster på nettet.

Opdateringen blev udsendt i sidste uge og var den første, der kunne hentes trådløst af iPhone-brugerne.

Apple erkender dog nu, at opdateringen ikke har løst hele problemet med, at iOS 5-iPhones batterier drænes unaturligt hurtigt.

"Den udsendte iOS-softwareopdatering adresserede mange af batteriproblemerne, som nogle kunder oplevede. Vi fortsætter med at undersøge nogle få tilbageværende problemer," udtaler Apple til Wall Streets Journals AllThingsDigital.

I Apples eget support-forum er der flere tråde om batteri-problemerne - en af debatterne er set 35.192 gange, og der føjes fortsat - også efter den seneste opdatering - kommentarer til.

"Jeg opdaterede til iOS 5 og begyndte at have problemer med, at batteriet blev drænet meget hurtigt, selv uden at jeg brugte den en masse og lukkede mine apps. Da iOS 5.0.1 kom ud og lovede, at batteriproblemet nu skulle være løst, opdatererede jeg, og problemet blev værre," skriver en bruger.

Problemet er blevet værre

Faktisk er der flere, der skriver, at de ikke oplevede problemer med det oprindelige iOS 5, men at det seneste opdatering satte en stopper for det.

"Det her er meget frustrerende for mig - en løsning, der skulle sætte en stopper for nogle personers batteriproblemer, skaber problemer, der ikke var der før," lyder det fra en iPhone-bruger.

I Apples debat-forum er der en række råd til, hvordan man kan minimere eller helt sætte en stopper for batteriproblemerne. Der er dog delte oplevelser af, om løsningerne har den ønskede effekt.

Apples iOS 5 blev frigivet i oktober og var en af de hidtil største opdateringer af styresystemet med ganske mange software-nyheder.

Læs også:
iPhones batteriproblemer løst med ny iOS-opdatering

iOS 5 og iCloud: Se dommen over Apples nyheder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S