iPhone-brugere raser: Batteri-bøvlet er blevet værre

Apple mener selv, at batteriproblemerne i iPhone er løst med softwareopdatering - men fortsætter alligevel med at undersøge problemerne. Flere brugere mener, at de kun er blevet værre.

Artikel top billede

Læs også:
iPhones batteriproblemer løst med ny iOS-opdatering

iOS 5 og iCloud: Se dommen over Apples nyheder

Den softwareopdatering, der skulle udbedre batteriproblemerne i Apples iPhone, iOS 5.0.1, har ikke stoppet de kritiske røster på nettet.

Opdateringen blev udsendt i sidste uge og var den første, der kunne hentes trådløst af iPhone-brugerne.

Apple erkender dog nu, at opdateringen ikke har løst hele problemet med, at iOS 5-iPhones batterier drænes unaturligt hurtigt.

"Den udsendte iOS-softwareopdatering adresserede mange af batteriproblemerne, som nogle kunder oplevede. Vi fortsætter med at undersøge nogle få tilbageværende problemer," udtaler Apple til Wall Streets Journals AllThingsDigital.

I Apples eget support-forum er der flere tråde om batteri-problemerne - en af debatterne er set 35.192 gange, og der føjes fortsat - også efter den seneste opdatering - kommentarer til.

"Jeg opdaterede til iOS 5 og begyndte at have problemer med, at batteriet blev drænet meget hurtigt, selv uden at jeg brugte den en masse og lukkede mine apps. Da iOS 5.0.1 kom ud og lovede, at batteriproblemet nu skulle være løst, opdatererede jeg, og problemet blev værre," skriver en bruger.

Problemet er blevet værre

Faktisk er der flere, der skriver, at de ikke oplevede problemer med det oprindelige iOS 5, men at det seneste opdatering satte en stopper for det.

"Det her er meget frustrerende for mig - en løsning, der skulle sætte en stopper for nogle personers batteriproblemer, skaber problemer, der ikke var der før," lyder det fra en iPhone-bruger.

I Apples debat-forum er der en række råd til, hvordan man kan minimere eller helt sætte en stopper for batteriproblemerne. Der er dog delte oplevelser af, om løsningerne har den ønskede effekt.

Apples iOS 5 blev frigivet i oktober og var en af de hidtil største opdateringer af styresystemet med ganske mange software-nyheder.

Læs også:
iPhones batteriproblemer løst med ny iOS-opdatering

iOS 5 og iCloud: Se dommen over Apples nyheder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S