iPhone-brugere raser: Batteri-bøvlet er blevet værre

Apple mener selv, at batteriproblemerne i iPhone er løst med softwareopdatering - men fortsætter alligevel med at undersøge problemerne. Flere brugere mener, at de kun er blevet værre.

Artikel top billede

Læs også:
iPhones batteriproblemer løst med ny iOS-opdatering

iOS 5 og iCloud: Se dommen over Apples nyheder

Den softwareopdatering, der skulle udbedre batteriproblemerne i Apples iPhone, iOS 5.0.1, har ikke stoppet de kritiske røster på nettet.

Opdateringen blev udsendt i sidste uge og var den første, der kunne hentes trådløst af iPhone-brugerne.

Apple erkender dog nu, at opdateringen ikke har løst hele problemet med, at iOS 5-iPhones batterier drænes unaturligt hurtigt.

"Den udsendte iOS-softwareopdatering adresserede mange af batteriproblemerne, som nogle kunder oplevede. Vi fortsætter med at undersøge nogle få tilbageværende problemer," udtaler Apple til Wall Streets Journals AllThingsDigital.

I Apples eget support-forum er der flere tråde om batteri-problemerne - en af debatterne er set 35.192 gange, og der føjes fortsat - også efter den seneste opdatering - kommentarer til.

"Jeg opdaterede til iOS 5 og begyndte at have problemer med, at batteriet blev drænet meget hurtigt, selv uden at jeg brugte den en masse og lukkede mine apps. Da iOS 5.0.1 kom ud og lovede, at batteriproblemet nu skulle være løst, opdatererede jeg, og problemet blev værre," skriver en bruger.

Problemet er blevet værre

Faktisk er der flere, der skriver, at de ikke oplevede problemer med det oprindelige iOS 5, men at det seneste opdatering satte en stopper for det.

"Det her er meget frustrerende for mig - en løsning, der skulle sætte en stopper for nogle personers batteriproblemer, skaber problemer, der ikke var der før," lyder det fra en iPhone-bruger.

I Apples debat-forum er der en række råd til, hvordan man kan minimere eller helt sætte en stopper for batteriproblemerne. Der er dog delte oplevelser af, om løsningerne har den ønskede effekt.

Apples iOS 5 blev frigivet i oktober og var en af de hidtil største opdateringer af styresystemet med ganske mange software-nyheder.

Læs også:
iPhones batteriproblemer løst med ny iOS-opdatering

iOS 5 og iCloud: Se dommen over Apples nyheder

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S