Microsofts smartphone-eventyr er gået i stå

Der er ingen fremgang at spore for Windows Phone trods ny opdatering af systemet.

Artikel top billede

Foto: Microsoft.

Microsofts Windows Phone 7-platform har nu mere end et år bag sig, men forbrugerne har stadig ikke taget den til sig.
 
Analysefirmaet Gartner udsendte tirsdag en oversigt over, hvor godt smartphones solgte i juli, august og september på verdensplan.
 
Der blev i alt solgt 115 millioner smartphones i de tre måneder, men blot 1,5 procent af dem havde Microsofts styresystem installeret. Det svarer til blot 1,7 millioner solgte enheder.
 
Microsoft udgav ellers i september sin længe ventede Mango-opdatering af Windows Phone 7.
 
"Jeg har heller ikke haft kæmpe store forventninger til, at Mango-opdateringen skulle være den store forløsning lige med det samme," siger aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank.
 
Han peger på, at nye telefoner som HTC's Radar og Titan med Mango-versionen først kom i butikkerne i oktober. 

Langt op til Android 
I årets andet kvartal sad Microsofts platform på 1,6 procent af nysolgte smartphones, mens tallet nu er dalet minimalt til 1,5 procent.
 
Robert Jakobsen vurderer, at vi først ser målbar fremgang, når Nokia kommer med sine nye smartphones med Windows Phone installeret. Deriblandt topmodellen Lumia 800.
 
"Nokia kommer med en stor markedsføringsindsats for at få udbredt selskabets egne telefoner, men også for at udbrede kendskabet til Windows Phone," fortæller analytikeren. 
  
Et af tiltagene bliver at uddanne personale i telebutikker, så de får et kendskab til noget andet, og dermed ikke per automatik svarer Android eller iPhone, når kunderne kommer i butikken, påpeger han.
 
"Folk, der køber smartphones i butikkerne, lytter utrolig meget til, hvad personalet siger, og hvilket indtryk de har af telefonen," siger Robert Jakobsen.
 
Med Microsofts markedsandel er der langt op til Googles Android, der var installeret på 52,5 procent af alle solgte smartphones i årets tredje kvartal.

Selv Samsungs i Danmark ret ukendte platform Bada er mere udbredt end Windows Phone.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen