Microsofts smartphone-eventyr er gået i stå

Der er ingen fremgang at spore for Windows Phone trods ny opdatering af systemet.

Artikel top billede

Foto: Microsoft.

Microsofts Windows Phone 7-platform har nu mere end et år bag sig, men forbrugerne har stadig ikke taget den til sig.
 
Analysefirmaet Gartner udsendte tirsdag en oversigt over, hvor godt smartphones solgte i juli, august og september på verdensplan.
 
Der blev i alt solgt 115 millioner smartphones i de tre måneder, men blot 1,5 procent af dem havde Microsofts styresystem installeret. Det svarer til blot 1,7 millioner solgte enheder.
 
Microsoft udgav ellers i september sin længe ventede Mango-opdatering af Windows Phone 7.
 
"Jeg har heller ikke haft kæmpe store forventninger til, at Mango-opdateringen skulle være den store forløsning lige med det samme," siger aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank.
 
Han peger på, at nye telefoner som HTC's Radar og Titan med Mango-versionen først kom i butikkerne i oktober. 

Langt op til Android 
I årets andet kvartal sad Microsofts platform på 1,6 procent af nysolgte smartphones, mens tallet nu er dalet minimalt til 1,5 procent.
 
Robert Jakobsen vurderer, at vi først ser målbar fremgang, når Nokia kommer med sine nye smartphones med Windows Phone installeret. Deriblandt topmodellen Lumia 800.
 
"Nokia kommer med en stor markedsføringsindsats for at få udbredt selskabets egne telefoner, men også for at udbrede kendskabet til Windows Phone," fortæller analytikeren. 
  
Et af tiltagene bliver at uddanne personale i telebutikker, så de får et kendskab til noget andet, og dermed ikke per automatik svarer Android eller iPhone, når kunderne kommer i butikken, påpeger han.
 
"Folk, der køber smartphones i butikkerne, lytter utrolig meget til, hvad personalet siger, og hvilket indtryk de har af telefonen," siger Robert Jakobsen.
 
Med Microsofts markedsandel er der langt op til Googles Android, der var installeret på 52,5 procent af alle solgte smartphones i årets tredje kvartal.

Selv Samsungs i Danmark ret ukendte platform Bada er mere udbredt end Windows Phone.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S