Microsofts smartphone-eventyr er gået i stå

Der er ingen fremgang at spore for Windows Phone trods ny opdatering af systemet.

Artikel top billede

Foto: Microsoft.

Microsofts Windows Phone 7-platform har nu mere end et år bag sig, men forbrugerne har stadig ikke taget den til sig.
 
Analysefirmaet Gartner udsendte tirsdag en oversigt over, hvor godt smartphones solgte i juli, august og september på verdensplan.
 
Der blev i alt solgt 115 millioner smartphones i de tre måneder, men blot 1,5 procent af dem havde Microsofts styresystem installeret. Det svarer til blot 1,7 millioner solgte enheder.
 
Microsoft udgav ellers i september sin længe ventede Mango-opdatering af Windows Phone 7.
 
"Jeg har heller ikke haft kæmpe store forventninger til, at Mango-opdateringen skulle være den store forløsning lige med det samme," siger aktieanalytiker Robert Jakobsen fra Jyske Bank.
 
Han peger på, at nye telefoner som HTC's Radar og Titan med Mango-versionen først kom i butikkerne i oktober. 

Langt op til Android 
I årets andet kvartal sad Microsofts platform på 1,6 procent af nysolgte smartphones, mens tallet nu er dalet minimalt til 1,5 procent.
 
Robert Jakobsen vurderer, at vi først ser målbar fremgang, når Nokia kommer med sine nye smartphones med Windows Phone installeret. Deriblandt topmodellen Lumia 800.
 
"Nokia kommer med en stor markedsføringsindsats for at få udbredt selskabets egne telefoner, men også for at udbrede kendskabet til Windows Phone," fortæller analytikeren. 
  
Et af tiltagene bliver at uddanne personale i telebutikker, så de får et kendskab til noget andet, og dermed ikke per automatik svarer Android eller iPhone, når kunderne kommer i butikken, påpeger han.
 
"Folk, der køber smartphones i butikkerne, lytter utrolig meget til, hvad personalet siger, og hvilket indtryk de har af telefonen," siger Robert Jakobsen.
 
Med Microsofts markedsandel er der langt op til Googles Android, der var installeret på 52,5 procent af alle solgte smartphones i årets tredje kvartal.

Selv Samsungs i Danmark ret ukendte platform Bada er mere udbredt end Windows Phone.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S