Sikkerhedsproblemer plager den nye Android 4.0

Mobilstyresystemet Android 4.0 er noget af det hidtil mest avancerede på markedet. Men der er problemer med sikkerheden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Android 4.0 Ice Cream Sandwich kommer på markedet med den snarlige lancering af smartphonen Samsung Galaxy Nexus.

At dømme efter de første anmeldelser er Android 4.0 et mobilstyresystem på forkant med den teknologiske udvikling og indeholder en mængde fede funktioner, man godt kan se frem til.

Nogle af disse vidunderfunktioner er dog samtidig årsag til visse sikkerhedsmæssige bekymringer.

Android 4.0 introducerer ifølge firmaet Good Technology nogle nye sikkerhedsrisici, som brugere og it-administratorer bør være opmærksomme på.

Good Technology er selv leverandør af værktøjer til mobilstyring og -sikkerhed og har således en klar økonomisk interesse inden for mobile enheders sikkerhed.

Det drejer sig da heller ikke om store gabende sikkerhedshuller og advarende råd om helt at styre uden om den nye version af Android.

Derimod får du her blot en kort gennemgang af potentielle risici, så du har mulighed for at træffe passende sikkerhedsmæssige foranstaltninger.

Kryptering

Understøttelsen af kryptering på enheden er et skridt i den rigtige retning, men introducerer samtidig en ny faktor, som betyder, at krypteringen på én Android-enhed kan være stærkere end krypteringen på en anden.

Hvor godt kryptering fungerer som beskyttelse, kommer an på en kombination af faktorer såsom hvilken algoritme, der anvendes; hvor godt krypteringsnøglerne beskyttes samt styrken af det anvendte kodeord.

Hvis ét af disse led er svagt, så er hele kæden svag.

Kopier og indsæt i e-mail

Funktionen, der gør det muligt at kopiere og indsætte tekst fra og i e-mail kan føre til tab af data.

Særligt it-administratorer bør være opmærksomme på, at det med denne funktion er let at kopiere indhold fra e-mail eller vedhæftede filer og indsætte det i en anden app med et eventuelt lavere sikkerhedsniveau.

Lås op med ansigtsgenkendelse

Brugen af ansigtsgenkendelse til at låse sin smartphone op virker som en cool funktion.

Android 4.0 er et af de første mobilstyresystemer til at implementere funktionen, men også andre overvejer at bruge ansigtsgenkendelse til autentifikation.

Det kan godt være, at det virker fikst, at man ikke behøver at indtaste en PIN-kode, men hvis du kan låse din enhed op med dit ansigt, så kan andre gøre det samme.

Der er muligvis ikke brug for andet end et anstændigt billede af dig, for at nogen kan bruge ansigtsgenkendelse til at få uautoriseret adgang til din Android-enhed.

Android Beam

Som bruger vil man værdsætte muligheden for trådløst at sende data såsom kontakter fra én Android-enhed til en anden.

Men hvis dataene ikke er krypterede undervejs, så er de sårbare overfor at blive opsnappet under overførslen.

Tag skærmbilleder

Muligheden for at tage et screenshot er en fremragende funktion til en smartphone eller tablet-pc.

Det kan bruges til at huske vigtig information eller i forbindelse med support og fejlfinding.

Funktionen kan dog også misbruges til at tage skærmbilleder af følsomme data, der herefter kan kompromitteres ved at blive gemt og delt på uforudsete måder.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich lader til at være en fænomenal mobilplatform med en vifte af fede funktioner.

Men sørg for at være opmærksom på de sikkerhedsmæssige konsekvenser ved nye funktioner og især på, om brugerne anvender dem korrekt, så din virksomhed trygt kan bevæge sig ind i mobilitetens tidsalder uden at frygte kompromitterede data.

Læs også:

Se de bedste erhvervsfunktioner i Android 4.0

Her er Googles nye Android 4.0 - se billederne

Sådan bliver de nye smartphones i 2012.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job