Udviklingen af Hitman flytter til Canada

Udviklingen af den største spil-succes i Danmark, Hitman, flytter til Canada.

Artikel top billede

Den videre udvikling af den kendte skaldede Hitman-lejemorder flytter til Canada, skriver Børsen.

Den navnløse lejemorder med kodenavnet 'agent 47,' er ellers opfundet og udviklet på Kalvebod Brygge i København, hvor spilselskabet IO Interactive holder til.

Men nu rykker udviklingen af spillet ifølge Børsen altså til Montreal i Canada.

Hitman har siden den første udgivelse i 2000 været den nok største danskudviklede spilsucces.

Det var ikke mindst den store succes, der førte til, at det dengang danskejede IO Interactive blev solgt til den britiske spilgigant Eidos, der senere kom ud i en hård overlevelseskamp,, der førte til et videresalg af IO Interactive. 

Selskabet ejes i dag af japanske Square Enix.

Kniber med at skaffe gode folk

Dengang fik den store succes drømmen om Danmark som en ny spilnation til at blomstre op, men disse drømme kuldsejlede relativt hurtigt. Det kan du læse mere om her.

Det har nu blandt andet ført til, at det kniber med at skaffe nok gode spiludviklere.

"Flytningen sker for at kunne trække på en større talentmasse end den, som vi kan få adgang til i København," siger Niels Jørgensen, der er administrerende direktør i IO Interactive, til Børsen.

Han siger samtidig til avisen, at den canadiske delstat Quebec, hvor Montreal ligger, har indført nye skatteregler, der er særdeles gode for selskaber. Dette spiller ligeledes en væsentlig rolle.

Ifølge Børsen vil både den igangværende udvikling af næste Hitman-udgave, Absolution, samt den næste udgave igen blive færdiggjort i København.

Læs også:

IO Interactive: Vi vil være blandt de største igen.

Den danske spilbranche på ruinens rand

Deadline Games går konkurs i dag

Hitman-ejer midt i desperat overlevelses-kamp.

IO Interactive solgt for 256 millioner kroner.

Annonce

Roskilde Universitet

Roskilde Universitet søger to erfarne IT-arkitekter

Region Sjælland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Uspecificeret arbejdssted

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S