Deadline Games går konkurs i dag

Et af danmarkshistoriens største computerspilfirmaer bliver begæret konkurs i dag.

Artikel top billede

Screenshot fra spillet Overdose. Foto: Deadline Games.

Det københavnske spilfirma Deadline Games bliver i dag erklæret konkurs, efter at rygterne om firmaets endeligt har svirret i månedsvis.

Det skriver Deadline Games i en kort pressemeddelelse, som er blevet udsendt i dag.

"Bestyrelsen for Deadline Games A/S indgiver i dag konkursbegæring på vegne af selskabet, idet vi ikke længere anser Deadline Games A/S for at være i stand til at påfylde dets økonomiske forpligtelser," hedder det i meddelelsen.

Den 13-årige Deadline Games-virksomhed kan bryste sig af mere end 10 spiludgivelser til pc og konsoller, hvor Blackout og Total Overdose nok er blandt de mest kendte udgivelser.

Fiber-Finn investerede forgæves

Flere investorer har i de seneste år pumpet millioner i spilfirmaet, der efter det nu Eidos-ejede IO Interactive har været det andet største spilselskab i Danmark.

Blandt investorerne kan man tælle Finn Helmer, som har siddet med syv procent af aktiekapitalen i spilselskabet, der sidste år kunne notere et underskud på 12 millioner kroner.

I 2005 blev Deadline Games optaget på minibørsen First North og fremtiden så lys ud, da firmaet fik en stor opgave hos den amerikanske underholdningsgigant Warner Bros.

Men samarbejdet på Warner Bros-spillet Watchmen var åbenbart den opgave, der trak tæppet væk under Deadline Games efter flere år med underskud.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra direktør Chris Mottes vedrørende detaljerne om spilfirmaets konkurs.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job