Talegenkendelse sætter turbo på journal-skrivning

Talegenkendelses-it gør det langt hurtigere at skrive journaler. Læs om erfaringerne med systemet her.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan kan du spare millioner med talegenkendelse

Her er gennembuddet for talegenkendelses-it

Projektleder Merete Juhler fra Fredericia Kommune er ikke i tvivl: Talegenkendelses-it gør sagsbehandlingen i kommunen mere effektiv.

"Ved blandt andet at måle på sagsbehandlernes journalnotater før og efter, kan vi se, at det giver en stor effekt," forklarer hun.

"Et journalnotat før talegenkendelse tog cirka 30 til 35 minutter for et vist antal ord. Det samme antal ord tager nu mellem fem og syv minutter," siger Merete Juhler.

Efter års snak om stemmestyring og talegenkendelse står teknologierne nu for alvor over for et mainstream-gennembrud.

Det ses både i forbruger-produkter og i professionelle it-løsninger, hvor sygehuse og kommuner er blandt dem, der er længst fremme herhjemme.

Sådan fungerer løsningen

Løsningen i Fredericia Kommune består af et stykke software på computeren og en ekstern mikrofon. Tale-systemet skal til at starte med lære den enkelte medarbejdes stemme at kende, for at det kan fungere optimalt, forklarer Merete Juhler.

"De erfaringer, vi har gjort os, er, at man minimum skal starte med at tale fire timer for at få genkendelsesraten så højt op som muligt."

"Systemet lærer deres stemme at kende, men også den måde de formulerer sig på. Efterhånden kender det deres formuleringer og ordstillinger," forklarer projektlederen.

Derfor fungerer systemet også fint sammen med medarbejdere, der ikke nødvendigvis taler rigsdansk. Kun en enkelt medarbejder, der taler norsk, har systemet ikke været i stand til at lære at kende i en grad, så fejlraten er acceptabel.

Flere medarbejdere kan komme på

Selvom en del af sagsbehandlerne sidder i storrum, er det ifølge Merete Juhler ikke et problem, når de skal tale til deres computer.

"Det kan de sagtens. Man kan synkronisere sin mikrofon, så den sorterer al baggrundsstøj væk."

Indtil videre har Fredericia implementeret løsningen hos 65 medarbejdere fordelt flere forskellige afdelinger.

Fremadrettet satser Merete Juhler dog på, at løsningen vil blive bredt ud til endnu flere medarbejdere.

Læs også:

Sådan kan du spare millioner med talegenkendelse

Her er gennembuddet for talegenkendelses-it

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S