Stor usikkerhed om økonomi bag smartphoneskat

Usikre skøn bag tallene om ny smartphoneskat. Revisor og organisationer sår tvivl om regeringens beregninger.

Artikel top billede

"Der er stor usikkerhed forbundet med at skønne over provenuet af en genindførelse af beskatningen af fri telefon," skriver regeringen selv i bemærkninger til det nye lovforslag.

Både tabene for statskassen ved afskaffelsen af multimedieskatten.

Og indtægterne ved indførslen af den nye skat på fri telefon afviger da også i lovforslaget fra de første meldninger.

Her fremgik det af forslaget til finansloven, at indtægterne fra den nye skat vil beløbe sig til 50 millioner kroner mod nu et skøn på 75 millioner kroner i lovforslaget.

Tilsvarende blev det i forslaget til finansloven vurderet, at tabene for statskassen ved at tage livet af multimedieskatten vil koste 500 millioner kroner årligt.

Det tal er nu steget i lovforslaget til 675 millioner kroner.

Utrygheden spreder sig

Men selvom det unægteligt ser ud til at blive en samlet lavere regning til danskerne, så skaber ord som "stor usikkerhed" nu åbenlys utryghed hos flere aktører. 

Revisor Niels Sonne fra Deloitte fremhæver eksempelvis, at statens indtægter reelt vil være højere end angivet i lovforslaget.

"Der er ikke medtaget så meget som én krone i forventet provenue-indtægt, som følge af fjernelse af muligheden for bruttolønsordninger med computer med tilbehør," siger Niels Sonne, der undrer sig over det forhold.

IT-Branchen: Meget dyrere
I en fælles pressemeddelelse fra IT-Branchen og Dansk Erhverv er kritikken benhård.

Her lyder påstanden, at indførslen af den nye skat ikke vil indbringe hverken 50 eller 75 millioner kroner, men mindst en kvart milliard kroner.

"Multimedieskatten bliver reelt ikke afskaffet. Det viser tallene med al tydelighed."

"Multimedieskatten bliver nu blot erstattet med en ny skat på digitale arbejdsredskaber, som rammer rigtig mange danskere. Det er et kæmpe selvmål regeringen er ved at lave," udtaler administrerende direktør Morten Bangsgaard fra IT-Branchen i meddelelsen.

Ifølge de to organisationers beregninger vil mindst 246.000 danskere blive ramt af den nye smartphoneskat.

Du kan læse mere om beregningerne her.

Den nye skat træder i kraft den 1. januar 2012.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS