Uden pc: Skole tester ny måde at it-undervise på

En skole er efter en længere forsøgsperiode helt stoppet med at uddele computere til eleverne. Istedet skal it-undervisningen foregå på en anden måde.

Artikel top billede

Udlevering af bærbare pc'er, tablets og andet computerudstyr har længe været en trend på skoler i Danmark og i vores nabolande.

Nu går den svenske Fröslundaskolen i Eskilstuna, godt 100 kilometer vest for Stockholm, i mod den udvikling med en alternativ og spritny remote desktop-løsning bygget på Microsoft Multipoint Server.

Sådan virker det

Konceptet går ud på, at Multipoint Server kører på en almindelig computer eller lille server i hvert klasselokale.

Computeren/den lille server er skolelærerens arbejdscomputer, som hver elev kobler sig på med en skærm og et tastatur, således at læreren kan overvåge alle tilkoblede elev-skærme.

Det betyder samtidig, at læreren fra sin egen computer/server kan holde øje med elevernes arbejde eller overtage kontrollen over elevens skærm og sågar låse alle elevernes tynde klienter/skærme, hvis læreren ønsker elevernes opmærksomhed.

Det skriver Computerworlds svenske søstermagasin, Computersweden.

Giver økonomisk mening

Fröslundaskolen i Eskilstuna er den første skandinaviske skole, der afprøver Multipoint Server fra Microsoft, efter en pigeskole i Rwanda var den første i verden, der fik ordningen installeret i februar 2011.

Og løsningen giver ifølge skolelederen på Fröslundaskolen ganske god økonomisk mening.

"Eskilstuna Kommune har ikke de økonomiske midler til at hoppe med på konceptet om at uddele computere til alle elever. En anden faktor ved dette projekt er, at vi ikke er sikre på effekten ved blot at lange en computer ud til eleverne," forklarer Tony Lööw, skolechef i Eskilstuna Kommune ifølge Computersweden.

Han vurderer, at hver arbejdsplads med denne form for remote desktop-løsning koster under 2.400 kroner, hvilket er en del under prisen for at købe bærbare eller stationære computere til alle elever.

Til sammenligning koster iPads til alle 2580 elever lærere i den danske Odder Kommune eksempelvis godt 3.000 kroner - inklusiv kurser for lærerne.

Den svenske skolechef fremhæver overfor Computersweden, at oveni besparelser på selve arbejdsstationerne, så sparer Eskilstuna Kommune over halvdelen af driftsomkostningerne ved at køre med selvstændige enheder til eleverne.

Pædagogikken i højsædet

Forsøget med denne form for undervisnings-it drejer sig dog langt fra kun om kronor och ören.

"Den pædagogiske side er den mest spændende. For med Multipoint-løsningen kan lærerne se, hvad eleverne arbejder med og give feedback, hvilket er noget nær den optimale situation i undervisningen," forklarer Tony Lööw til Computersweden.

Indtil videre kører remote desktop-løsningen kun i ét enkelt klasselokale på Fröslundaskolen, men det er planen at installere det alle undervisningslokaler.

Hvis det bliver en succes vil Eskilstuna Kommune rulle maskineriet ud på samtlige kommuneskoler - i første omgang op til og med sjette klassetrin.

Dermed vil skoleeleverne i den svenske kommune få mulighed for at tilgå samtlige programmer på deres lærer-server, som distribuerer programmerne via flerbrugerlicenser.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job