Her er de mest populære browsere i Danmark

Firefox er vippet af pinden som verdens andenstørste browser-platform, og i Danmark er Mozilla-browseren henvist til en plads helt uden for top 5.

Artikel top billede

Foto: Jens Møller Nielsen.

Læs også:

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Fem grunde til at vælge Google Chrome på arbejdet

Det er ikke kun på den store verdensscene, at Google-browseren Chrome har passeret Mozilla-browseren Firefox
 
Også i Danmark har Chrome nu passeret Firefox og ligger i haserne på Microsofts to mest udbredte browsere i Danmark, Internet Explorer 8 og 9.
 
Det viser browserbarometret hos FDIM (Foreningen af Danske Interaktive Medier), hvor de seneste tal er fra oktober. 
 
Internet Explorer er stadig kongen
De to Internet Explorer-browsere har en markedsandel på 23,7 procent for version 8, mens 9'eren følger lige i hælene med en brugerandel på 23,3 procent - hvilket er en stigning på fire procentpoint i forhold til september.
 
På tredjepladsen ligger højdespringeren Chrome version 14, der har en markedsandel på 12,6 procent, hvilket er en fremgang på 7,3 procentpoint i forhold til september.
 
På fjerdepladsen finder vi version 7 af Internet Explorer, mens Safari-browseren indtager femtepladsen. Først nede på sjettepladsen ligger den nyeste version af Mozillas browser, Firefox 7, der har en markedsandel på 6,3 procent.
 
Samlet har de tre mest udbredte Firefox-versioner fat i 10,4 af danskerne, mens det tilsvarende tal for de tre mest brugte versioner af Internet Explorer ligger med en markedsandel på 58,6 procent.
 
Dermed ser det ud til, at Internet Explorers fald fra tinderne er bremset, samtidig med at Chrome og Firefox kæmper hårdt om andenpladsen.

Læs også:

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Fem grunde til at vælge Google Chrome på arbejdet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S