Her er de mest populære browsere i Danmark

Firefox er vippet af pinden som verdens andenstørste browser-platform, og i Danmark er Mozilla-browseren henvist til en plads helt uden for top 5.

Artikel top billede

Foto: Jens Møller Nielsen.

Læs også:

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Fem grunde til at vælge Google Chrome på arbejdet

Det er ikke kun på den store verdensscene, at Google-browseren Chrome har passeret Mozilla-browseren Firefox
 
Også i Danmark har Chrome nu passeret Firefox og ligger i haserne på Microsofts to mest udbredte browsere i Danmark, Internet Explorer 8 og 9.
 
Det viser browserbarometret hos FDIM (Foreningen af Danske Interaktive Medier), hvor de seneste tal er fra oktober. 
 
Internet Explorer er stadig kongen
De to Internet Explorer-browsere har en markedsandel på 23,7 procent for version 8, mens 9'eren følger lige i hælene med en brugerandel på 23,3 procent - hvilket er en stigning på fire procentpoint i forhold til september.
 
På tredjepladsen ligger højdespringeren Chrome version 14, der har en markedsandel på 12,6 procent, hvilket er en fremgang på 7,3 procentpoint i forhold til september.
 
På fjerdepladsen finder vi version 7 af Internet Explorer, mens Safari-browseren indtager femtepladsen. Først nede på sjettepladsen ligger den nyeste version af Mozillas browser, Firefox 7, der har en markedsandel på 6,3 procent.
 
Samlet har de tre mest udbredte Firefox-versioner fat i 10,4 af danskerne, mens det tilsvarende tal for de tre mest brugte versioner af Internet Explorer ligger med en markedsandel på 58,6 procent.
 
Dermed ser det ud til, at Internet Explorers fald fra tinderne er bremset, samtidig med at Chrome og Firefox kæmper hårdt om andenpladsen.

Læs også:

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Fem grunde til at vælge Google Chrome på arbejdet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen