Her er de mest populære browsere i Danmark

Firefox er vippet af pinden som verdens andenstørste browser-platform, og i Danmark er Mozilla-browseren henvist til en plads helt uden for top 5.

Artikel top billede

Foto: Jens Møller Nielsen.

Læs også:

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Fem grunde til at vælge Google Chrome på arbejdet

Det er ikke kun på den store verdensscene, at Google-browseren Chrome har passeret Mozilla-browseren Firefox
 
Også i Danmark har Chrome nu passeret Firefox og ligger i haserne på Microsofts to mest udbredte browsere i Danmark, Internet Explorer 8 og 9.
 
Det viser browserbarometret hos FDIM (Foreningen af Danske Interaktive Medier), hvor de seneste tal er fra oktober. 
 
Internet Explorer er stadig kongen
De to Internet Explorer-browsere har en markedsandel på 23,7 procent for version 8, mens 9'eren følger lige i hælene med en brugerandel på 23,3 procent - hvilket er en stigning på fire procentpoint i forhold til september.
 
På tredjepladsen ligger højdespringeren Chrome version 14, der har en markedsandel på 12,6 procent, hvilket er en fremgang på 7,3 procentpoint i forhold til september.
 
På fjerdepladsen finder vi version 7 af Internet Explorer, mens Safari-browseren indtager femtepladsen. Først nede på sjettepladsen ligger den nyeste version af Mozillas browser, Firefox 7, der har en markedsandel på 6,3 procent.
 
Samlet har de tre mest udbredte Firefox-versioner fat i 10,4 af danskerne, mens det tilsvarende tal for de tre mest brugte versioner af Internet Explorer ligger med en markedsandel på 58,6 procent.
 
Dermed ser det ud til, at Internet Explorers fald fra tinderne er bremset, samtidig med at Chrome og Firefox kæmper hårdt om andenpladsen.

Læs også:

Firefox får smæk: Chrome er nu næststørst i verden

Fem grunde til at vælge Google Chrome på arbejdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S