Net-brugerne gider ikke Internet Explorer længere

I sidste måned mistede Microsofts Internet Explorer den største markedsandel i tre år.

Artikel top billede

Computerworld News Service: De dårlige nyheder for Internet Explorer (IE), som faldt 1,8 procentpoint til 52,6 procent i løbet af oktober, kommer i halen på et fald på ni-tiendedele af et procentpoint i september.

Kun faldet på mere end to procentpoint i november 2008 var større, fortæller analysefirmaet Net Applications.

I løbet af de tre seneste måneder har IE mistet 3,3 point, eller seks procent af den totale markedsandel siden 31. juli, og det svarer til det største fald over en tre måneders periode siden oktober-december 2009.

Som det efterhånden er blevet kutyme, kom Googles Chrome og Apples Safari ud som vindere af browser-ræset i oktober, med en stigning i markedsandele på henholdsvis 1,4 og fire-tiendedele af et procentpoint.

Chrome afsluttede oktober med en andel på 17,6 procent, mens Safari udgjorde 5,4 procent af alle brugte browsere over hele verden i den måned.

Begge oplysninger stammer fra Net Applications data om browser-brug.

Stiger med Windows 7

Microsoft har ikke direkte kommenteret på IE's fald i markedsandele men holder sig i stedet til det budskab, som virksomheden har brugt det meste af året, nemlig at Internet Explorer 9 (IE9) har øget sin markedsandel på Windows 7, som er Microsofts nyeste styresystem.

På verdensplan havde IE9 en andel på 22,5 procent på Windows 7, eller en forøgelse på 1,4 procentpoint. Det sikrer browseren en andenplads på Windows 7 kun overhalet af Microsofts egen IE8 og langt foran tredjepladsen Chrome 14, som udgjorde 18,1 procent af alle browsere brugt på styresystemet.

I USA har IE9 en endnu højere andel på 34,9 procent på Windows 7, eller flere end alle versioner af Chrome og Mozillas Firefox tilsammen.

Selv om IE9's stigning er imponerende, så er det ikke lykkedes den nye browser, som blev lanceret sidste marts, at stoppe afhopningen fra ældre versioner af IE til alternative browsere.

Sidst men ikke mindst vurderer analysefirmaet Net Applications, at Chrome vil tage andenpladsen fra Firefox omkring april 2012.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S