Tidligere B&O-direktør ny topchef for dansk it-kæmpe

Gammel kending fra den danske teknologi-branche sættes i spidsen for dansk teknologi-pioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:

Dansk it-kæmpe fyrer direktøren

Dansk silicium-firma beder om millioner af kroner

Dansk halvleder-firma skovler millioner af kroner ind

Efter stærk medvind i en årrække har Topsil Semiconductor Materials også mærket krisen, hvilket i slutningen af oktober 2011 førte til en fyring af den daværende direktør, Keld Lindegaard Andersen.

Nu er afløseren så fundet.

Torsdag oplyser den danske halvlederproducent således, at den har underskrevet en kontrakt med Karl Kristian Hvidt Nielsen om ansættelse som koncernens nye administrerende direktør.

Karl Kristian Hvidt Nielsen tiltræder stillingen lige efter årsskiftet, og han afløser dermed logistik, salgs- og marketingdirektør Jørgen Bødker, der har været konstitueret direktør siden afskedigelsen af Keld Lindegaard Andersen.

"Med Karl Kristian Hvidt Nielsen får vi en meget dygtig og hands-on-direktør. Han har stor erfaring fra teknologivirksomheder og ikke mindst en lang række flotte resultater med sig," lyder begrundelsen for ansættelsen fra bestyrelsesformand i Topsil, Jens Borelli-Kjær.

Der henvises blandt andet til Karl Kristian Hvidt Nielsens fortid som direktør i den danske elektronikvirksomhed i Struer, Bang & Olufsen, som han stod i spidsen for fra 2008 til 2011.

Før det havde Karl Kristian Hvidt Nielsen i 10 år en stilling som chef for Brüel & Kjær.

Opgaver til den nye mand

Topsil, som udvikler, producerer og sælger silicium til elektronik- og solcelleindustrien, er blevet ramt af finanskrisen.

Kunderne skruer ned for blusset, hvilket er den primære årsag til, at selskabet måtte ty til en nedjustering før sommerferien i 2011 og efterfølgende sende direktøren ud i arbejdsløshed.

"Nogle af de udfordringer som kommer til at ligge på den nye direktørs skrivebord bliver således effektivisering, kvalificering og produktudvikling samt implementering af nyt produktionsapparat," har Jens Borelli-Kjær tidligere fortalt til Computerworld.

Karl Kristian Hvidt Nielsen tiltræder stillingen den 1. januar 2012.

Læs også:

Dansk it-kæmpe fyrer direktøren

Dansk silicium-firma beder om millioner af kroner

Dansk halvleder-firma skovler millioner af kroner ind

Annonceindlæg fra Computerworld

Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger specialist med fokus på on-prem Endpoint Management

Københavnsområdet

PensionDanmark

Incident & Problem Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Banedanmark

Cyber Security Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly