Tidligere B&O-direktør ny topchef for dansk it-kæmpe

Gammel kending fra den danske teknologi-branche sættes i spidsen for dansk teknologi-pioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Læs også:

Dansk it-kæmpe fyrer direktøren

Dansk silicium-firma beder om millioner af kroner

Dansk halvleder-firma skovler millioner af kroner ind

Efter stærk medvind i en årrække har Topsil Semiconductor Materials også mærket krisen, hvilket i slutningen af oktober 2011 førte til en fyring af den daværende direktør, Keld Lindegaard Andersen.

Nu er afløseren så fundet.

Torsdag oplyser den danske halvlederproducent således, at den har underskrevet en kontrakt med Karl Kristian Hvidt Nielsen om ansættelse som koncernens nye administrerende direktør.

Karl Kristian Hvidt Nielsen tiltræder stillingen lige efter årsskiftet, og han afløser dermed logistik, salgs- og marketingdirektør Jørgen Bødker, der har været konstitueret direktør siden afskedigelsen af Keld Lindegaard Andersen.

"Med Karl Kristian Hvidt Nielsen får vi en meget dygtig og hands-on-direktør. Han har stor erfaring fra teknologivirksomheder og ikke mindst en lang række flotte resultater med sig," lyder begrundelsen for ansættelsen fra bestyrelsesformand i Topsil, Jens Borelli-Kjær.

Der henvises blandt andet til Karl Kristian Hvidt Nielsens fortid som direktør i den danske elektronikvirksomhed i Struer, Bang & Olufsen, som han stod i spidsen for fra 2008 til 2011.

Før det havde Karl Kristian Hvidt Nielsen i 10 år en stilling som chef for Brüel & Kjær.

Opgaver til den nye mand

Topsil, som udvikler, producerer og sælger silicium til elektronik- og solcelleindustrien, er blevet ramt af finanskrisen.

Kunderne skruer ned for blusset, hvilket er den primære årsag til, at selskabet måtte ty til en nedjustering før sommerferien i 2011 og efterfølgende sende direktøren ud i arbejdsløshed.

"Nogle af de udfordringer som kommer til at ligge på den nye direktørs skrivebord bliver således effektivisering, kvalificering og produktudvikling samt implementering af nyt produktionsapparat," har Jens Borelli-Kjær tidligere fortalt til Computerworld.

Karl Kristian Hvidt Nielsen tiltræder stillingen den 1. januar 2012.

Læs også:

Dansk it-kæmpe fyrer direktøren

Dansk silicium-firma beder om millioner af kroner

Dansk halvleder-firma skovler millioner af kroner ind

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub