Dansk halvleder-firma skovler millioner af kroner ind

Den danske halvleder-producent Topsil skovler penge ind. Fremtidsudsigterne er lyse og gunstige, vurderer selskabet.

Artikel top billede

Frederikssund-virksomheden Topsil skovler penge ind. For tredje regnskabsår i træk går det støt fremad for selskabet, der producerer halvledere.

Selskabets omsætning i regnskabsåret 2009 steg med 446 procent til i alt 424 millioner kroner, mens indtjeningen rundede de 84 millioner kroner.

Alle nøgletal ligger over det forventede, og regnskabet viser markant vækst på både top- og bundlinje.

Selskabet er da også svært tilfreds med resultatet, der har haft positiv afsmittende effekt på selskabets aktiekurs, der har været støt stigende i det seneste halve år.

Selv vurderer Topsils administrerende direktør, Keld Lindegaard Andersen, at selskabets rekordresultat bygger på Topsils snævre fokusering på udvalgte markeder.

Topsil besluttede sig i 2006 for at satse på det såkaldte 'power-marked' - levering af kompontenter til energibesparende og energieffektiviserende løsninger til eksempelvis transportsektoren samt til styringsværktøjer til energiproduktion.

Og den beslutning har ifølge direktøren vist sig 'helt rigtig'.

"Vi er i dag en af hovedaktørerne og indtager en førende markedsposition inden for silicium til very high power og high power-segmenterne," skriver han i regnskabet.

Markedet vil vokse 'betydeligt

Keld Lindegaard Andersen vurderer, at dette marked vil vokse 'betydeligt' i de kommende år på grund af blandt andet kraftig udbygning af energiinfrastrukturen.

Computerworld besøgte for nylig Topsil Semiconductors i Frederikssund, og du kan læse meget mere om produktionsmetoderne og forretningsudsigterne her.

Topsil købte i 2008 polske Cermat Silicon. Det kan du læse mere ]om her.

Regnskabet er det første, hvor det polske datterselskabs resultat er indregnet.

Topsil har i dag en bugnende ordrebog på især det såkaldte float zone-marked, hvor selskabet allerede har ordrer for 215 millioner kroner i bogen.

Selskabet planlægger nu at øge produktionskapaciteten til et niveau, der kan klare en omsætning på en milliard kroner.

Det er tre år siden, at Topsil Semiconductors røg ud i en voldsom krise. Det skete, da selskabets daværende leverandør af råsilicium opsagde leveringsaftalerne.

Det betød, at Topsil pludselig havde udsigt til ikke at kunne få leveret det altafgørende råmateriale til selskabets produktion, og selskabet stod faktisk på afgrundens rand. Det kan du læse mere om her.

Problemet blev dog løst, da det på falderebet fik indgået en leveringsaftale med en silicium-leverandør. Det kan du læse mere om her.

Du finder Topsils regnskab her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Support Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura