Logica skærer 1.300 stillinger væk i Europa

Logica lægger op til et regulært job-blodblad i en række lande.

Artikel top billede

Logica skærer ind til benet. I en manøvre, hvor der skal slettes 1.300 job i Europa, må især Sverige lægge ryg til en hård fyringsrunde.

Udover at der skal fjernes 200 konsulentstillinger, betyder øget brug af "automation og offshoring," at Logica i England og Sverige tilsammen skal skære mellem 450 og 550 jobs fordelt ligeligt mellem de to lande.

Men nedskæringerne berører ikke Logica i Danmark

"Vi er ikke en del af denne her øvelse. I Danmark går det faktisk rigtig godt. Vi har en sund forretning forventer en vækst på 10 procent i år," fortæller direktør for Logica i Danmark, Jesper Scharff.

Til gengæld bliver også Logicas selskaber i Belgien og Holland hårdt ramt. Her meddeler koncernen, at der skal skæres mellem 450 og 550 jobs.

Udover at Logica i Sverige skal sige farvel til i omegnen af 40 jobs, så skal Logica sælge bygninger i Sverige, hvor Logica vil skære ned i antallet af lokationer.

Derfor fyrer Logica

Som årsag til den drastiske reducering af medarbejderstyrken i Europa angiver Logica et trægt marked, hvor de forventer et fald i omsætning på mellem en til to procent.

Det resulterer også i en engangsafskrivning på eksistrende kundekontrakter på næsten 350 millioner kroner.

Logicas bestyrelse angiver samtidig, at spareplanen betyder, at koncernen afskriver omkostninger på omkring 700 millioner kroner i forbindelse med fyringerne. Samtidig forventer Logica også udgifter for 125 millioner kroner i forbindelse med frasalg af bygninger.

Når Logica i Danmark går fri, skyldes det, at Logica i Danmark er meget forskellige fra Sverige, hvor man traditionelt har haft en større driftsforretning.

"I Danmark er vi langt hen ad vejen en applikationsforrening. Det er ikke de markedsområder, der er ramt her. Derfor har denne runde ikke noget med Danmark at gøre."

"Vi foretager selvfølgelig løbende markedtilpasninger, som vi altid gør. Men ikke noget, der har forbindelse til dette program. Vi kører business as usual," siger Jesper Scharff.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune