Aggressivt fiberselskab kan frit erobre nye byer

De etablerede energiselskaber i Odense og Aarhus vil ikke stå i vejen, hvis Syd Energi rykker ind og udruller fiber.

Artikel top billede

Foto: Kerem Yucel.

Energiselskabet SE, det tidligere Syd Energi, kan være på vej med fiberbredbånd til både Aarhus og Odense.
 
I Aarhus og Odense er der imidlertid i forvejen energiselskaber, som også ruller fiberbredbånd ud.
 
Ligesom SE er NRGi i Aarhus og Energi Fyn i Odense en del af den alliance af elselskaber, som sælger fiberbredbånd via den fællesejede udbyder Waoo.
 
Men rykker SE ind i Odense, bliver der ikke nogen konflikt med Energi Fyn, der har byen som dækningsområde, fortæller bredbåndsdirektør Carsten Hansen fra Energi Fyn Bredbånd.
 
"Det tager vi stille og roligt. Det er et frit land, som vi lever i, og der er fri konkurrence på markedet. Jeg har ingen mening om andres strategier," siger Carsten Hansen.

I dag er SE med en investering på over 2,5 milliarder kroner det energiselskab, der har rullet fiber mest aggressivt ud. Yderligere to milliarder kroner skal investeres de næste fem år. 

Mulighed for samarbejde

Jørn Zielke, der er divisionsdirektør med ansvar for infrastruktur i det Aarhus-baserede energiselskab NRGi, ser heller ikke problemer i, at SE skulle bevæge sig ind i et andet Waoo-medlems forsyningsområde.
 
"Vi bor i et frit land med fri markedsøkonomi og fri konkurrence," siger Jørn Zielke.
 
Han åbner mulighed for, at NRGi kan samarbejde med SE, hvis det syddanske energiselskab kommer til Aarhus.
 
"Vi er altid åbne over for et samarbejde, men det handler jo om, at vi først skal sætte os ned og tale om det," siger Jørn Zielke.
 
Energi Fyn åbner også døren for et eventuelt samarbejde med SE, hvis SE vil tage kampen op med kabelselskaberne og antenneforeningerne i Odense.
 
"Vi snakker fint med SE, og henvender de sig, vil vi da se på det," siger bredbåndsdirektør Carsten Hansen
 
Bestyrelsesformanden i Waoo, Kim Frimer, fortalte forleden til Comon, at han heller ikke ser det som problematisk, hvis SE udruller fiber uden for eget forsyningsområde. Han ser det først som et problem, hvis SE lægger kabler ind til bygninger, hvor et andet Waoo-medlem i forvejen har lagt kabler.

Læses lige nu

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job