Domstol: Apple har patent på at tappe med fingeren

En domstol har afgjort, at HTC ikke må anvende 'data-tapping, hvor en bruger med fingeren kan tappe på et telefonnummer for at komme videre. Apple ejer patenterne.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Den delvise sejr, som Apple mandag vandt over HTC, vil ikke få indflydelse på virksomhedernes salg på kort sigt, men kan komme til at spille en stor rolle i Apples langsigtede bestræbelser på at spænde ben for Android-

Mandag afgjorde den amerikanske internationale handelskommission (ITC) en 20 måneder gammel sag til fordel for Apple imod den taiwanesiske smartphone-producent HTC og selskabets Android-baserede enheder.

Apple har anklaget HTC for overtrædelse af 10 af virksomhedens patenter og ansøgt om at få indført et decideret forbud mod salg af konkurrentens enheder i USA.

I denne uge afgjorde ITC, at HTC fra 19. april 2012 ikke må importere telefoner, der overtræder et af de 10 patenter.

'Data-tapping'

Patentet har at gøre med såkaldte 'data tapping'-teknologier, hvor en bruger med fingeren kan trykke på for eksempel et telefonnummer eller en adresse i en mail for at komme videre til et kort i en anden applikation eller til at ringe personen op.

Men analytikere tror ikke, at forbuddet umiddelbart vil ændre dynamikken på det amerikanske smartphone-marked.

"Vi regner med, at ITC's afgørelse vil blive appelleret, og vi tror ikke på, at det vil få indflydelse på Apples eller HTC's salg igennem [første halvdel af 2012]," lyder det fra Brian Marshall, der er analytiker hos International Strategy & Investment Group (ISI).

Kun på længere sigt kan forbuddet få indflydelse på iPhones andel af det amerikanske marked.

Florian Mueller, der står bag den populære patent-blog FOSS, har også udtalt sig om sagen.

"Denne afgørelse er ikke noget, der kan tvinge HTC ud af det amerikanske marked i den nærmeste fremtid," skriver han.

Men det virker usandsynligt, at virksomheden skulle vente på deadline i april, og virksomheden har da også udtalt i denne uge, at den vil fjerne de omtalte funktioner fra telefonerne.

"Patent nummer 647 gør ikke den store forskel for brugeroplevelsen, og HTC vil fuldstændig fjerne det fra alle telefoner inden længe," skriver juridisk rådgiver for HTC, Gracie Lie, i en udtalelse.

En talsperson for HTC nægter at fortælle, hvilke smartphones der overtræder patent 647, der er det patent, som ITC mener, er overtrådt.

HTC mener også, at selskabet har vundet sagen.

"Vi er taknemmelige for, at kommissionen har bekræftet dommerens kendelser i forhold til patent nummer 721 og 983, og at den har ændret mening i forhold til patent nummer 263 og delvist i forhold til 647," skriver Gracie Lie med en henvisning til andre patenter, som Apple også mener, at HTC har overtrådt.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S