Stifter genopliver kernen i Corebit

Cirklen er sluttet for stifteren af konsulentvirksomheden Corebit, Stig Hølledig. Han solgte til Icon Medialab og så sin virksomhed trukket med ned i webbureauets styrtdyk fra tinderne. Nu starter Stig Hølledig sammen med to tidligere kolleger forfra med en rendyrket Oracle-konsulentforretning. Igen danner Næsseslottet i Nordsjælland rammen.

Udsigten fra vinduerne på Næsseslottet i skoven ved Holte i Nordsjælland er den samme, men der er løbet meget vand i Furesøen, siden den tidligere Corebit-chef Stig Hølledig sidst delte firmaadresse med kollegaerne Torben Bolvig og Sten Vesterli.

Men de to sidstnævnte har nu forladt webbureauet Icon Medialab for sammen med Stig Hølledig at gå tilbage til deres fælles udgangspunkt, konsulentydelser inden for Oracle-systemer, i den nye virksomhed Scott/tiger.

- Vi starter der, hvor det sluttede i 1998, men med lavere omkostninger, realistiske lønninger og det samme prisniveau som for fire-fem år siden, siger Stig Hølledig.

I mellemperioden lå som bekendt hele dotcom-bølgens storhed og fald.

Solgte lige før nedturen
I 1998 købte Stig Hølledig Næsseslottet som domicil for konsulenthuset Corebit, som var en blomstrende, flerstrenget konsulentforretning med kompetencer inden for såvel Oracle som SAP og Sybase.

Der var 220 ansatte og en årsomsætning på 200 millioner kroner hos en række store udenlandske kunder.

En børsnotering lå i kortene, men da økonomien efter årtusindskiftet pludselig blev anstrengt, lod han virksomheden opkøbe af det svenske webbureau Icon Medialab. Han fik aktier ud af handlen.

Stig Hølledig havde den forventning, at kombinationen af system-ekspertise og web-design ville give et godt og frugtbart ægteskab.

Sådan skulle det som bekendt ikke gå. I går blev resterne af danske Icon Medialab opslugt af konkurrenten Framfab, mens Corebit-folkene for langt fleste vedkommende allerede for år tilbage søgte andre græsgange og er spredt for alle vinde.

- Jeg lavede aftalen med Icon Medialabs daværende direktør i Danmark, Thor Birkmand, få uger før hele internet-markedet brød sammen. Derefter røg Icon virkeligt ud i stormvejr og gik tilbage til kerneområdet med web-løsninger, fortæller Stig Hølledig.

Han helligede sig i mellemtiden investeringer i en række virksomheder, inklusive Navision-huset Datapro og content management-virksomheden Sitecore, og fik efter en periode med tomme gildesale omdannet Næsseslottet til et kontorhotel, som i dag er fuldt belagt.

To gamle kolleger

Men nu bliver de gamle Corebit-folk kaldt tilbage i folden. Stig Hølledig stifter Scott/tiger med to af sine gamle kollegaer.

Den ene er Torben Bolvig, som han har kendt siden sine første år i IT-branchen med Oracle-konsulentforretningen TPI, og som senest har forsøgt at holde snuden over vandet på Icon Medialabs skrantende forretning i San Francisco.

- Det hele startede egentlig med en komsammen for nogle gamle Oracle-folk tilbage i april, da jeg kom til at tale med Stig igen. Det var rørende at se den store deltagelse, og alle spurgte, om vi ikke kunne gøre noget igen. Og derfor besluttede vi at starte et nyt firma med det fokus igen, siger Torben Bolvig.

Han kommer som administrerende direktør til at stå for driften, mens Scott/tigers tekniske trumfkort er Sten Vesterli. Han er ekspert i Oracle Web Applications, et område, som den ny virksomhed forventer sig meget af, ikke mindst fordi Oracle med udgangen af 2004 vil have udfaset sin client-server-teknologi.

- De kommende år vil byde på udviklingsopgaver, hvor mange virksomheder står over for valget mellem at fortsætte med en opdateret client-server-teknologi, basere løsningen på webteknologier eller måske satse på en hybrid, siger Stig Hølledig.

Vil hente flere Corebit-folk

Stig Hølledig og Torben Bolvig lægger ikke skjul på, at de arbejder hårdt på at skabe et gensyn med flere andre folk fra Corebit-tiden, som i dag er freelancekonsulenter eller sidder i andre virksomheder.

Og de mener faktisk, at tiden er velvalgt til at starte konsulentvirksomhed, trods mange analytikeres tale om overkapacitet og faldende priser.

- Vi tror, at investeringsklimaet er ved at vende, og at der er et opsparet behov. Der bliver snart lukket op for posen, og derfor etablerer vi os nu, siger Torben Bolvig.

Det noget særprægede navn Scott/tiger er indforstået nørdsprog. Ordene dækker over brugernavn og password på en tidlig Oracle-testdatabase og har været brugt lige siden ved nylanceringer af testbaser.

- Det giver ingen mening for de fleste, men for gamle Oracle-folk siger det en masse, siger Stig Hølledig.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job