Her er brevet der førte til HP-topchefs fyring

Domstol vil ikke hemmeligholde brev, der indledte den sex-relaterede sag, som for halvandet år siden førte til fyringen af HP's ellers så succesfulde topchef.

Artikel top billede

Efter en del tovtrækkeri har en amerikansk domstol besluttet at offentliggøre det brev, der for halvandet år siden førte til fyringen af HP's daværende succesfulde topchef, Mark Hurd, som i dag er topchef for Oracle.

Brevet er skrevet af advokat Gloria Allred og sendt til Mark Hurd.

Advokaten repræsenterede den tidligere skuespiller Jodie Fisher, som på freelance-basis udførte forskellige opgaver for HP.

I brevet beskriver advokaten en række møder mellem Mark Hurd og Jodie Fisher, hvor Mark Hurd ifølge brevet angiveligt "utrætteligt forsøgte at lokke [Fisher] til sex."

Ville imponere

I brevet beskrives desuden, hvordan Mark Hurd angiveligt fremviste en bankkonto med mere end en million dollar på til Jodie Fisher i et forsøg på at imponere hende.

Advokaten beskriver desuden en række tilfælde, hvor Mark Hurd angiveligt skal have forsøgt at kysse hende trods hendes protester.

Mere alvorligt for forretningen er et beskrevet tilfælde, hvor Mark Hurd angiveligt fortalte Jodie Fisher om HP's daværende ikke-offentliggjorte forhandlinger om et muligt opkøb af it-serviceselskabet EDS.

Efter Mark Hurd havde modtaget det otte sider lange brev, indgik Mark Hurd og Jodie Fisher et forlig, hvis detaljer aldrig er blevet offentligt kendte.

Jodie Fisher sendte dagen efter forliget et brev til Mark Hurd, hvor hun skrev, at der var "mange unøjagtigheder" i det lange brev fra Gloria Allred, der i sagens natur da også er vinklet på at stille topchefen i det dårligst tænkelige lys.

Manglende tillid

Mark Hurd blev fyret som topchef for HP i august 2010 som en udløber af sagen.

Fyringen skyldtes ikke forholdet til Jodie Fisher i sig selv, men derimod, at det viste sig, at Mark Hurd havde fiflet med bilag og lignende i et forsøg på at skjule sit forhold til Jodie Fisher.

Selskabet bestyrelse vurderede på den baggrund, at Mark Hurd havde udvist 'alvorlig mangel på dømmekraft.'

Afvist anmodning

Mark Hurds advokater har længe forsøgt at få den amerikanske domstol til at holde brevet hemmeligt, men domstolen har altså nu vurderet, at brevet ikke indeholder forretningskritiske oplysninger.

Det vil nu indgå i den videre behandling af sagen.

Du finder det otte sider lange brev med de mange beskyldninger mod Mark Hurd her.

Læs også:

Ny beskyldning kommet frem i sagen om Mark Hurd

Oracle hyrer Mark Hurd som topchef

HP-topchef Mark Hurd træder tilbage efter sex-sag

TV-starlet: Jeg havde ikke sex med Mark Hurd

Derfor mister HP-boss jobbet efter sex-afpresning

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S