Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

De mange tablet-pc'er, der strømmer ud på markedet, får nu flere af producenterne til at sænke priserne betydeligt.

Artikel top billede

Læs også:

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Disse gadget-nyheder sparker døren ind til 2012

Det nye år ventes at blive præget af et væld af tablet-lanceringer.

Det er ikke bare Apples kommende iPad 3, der ventes at ramme markedet i år; producenter som Asus, Toshiba, Motorola, Amazon, Samsung og Acer har alle produkter på hylderne, der typisk kører Android - og flere produkter er i vente i 2012. 

Det kommende Windows 8 fra Microsoft ventes ligeledes at blive fulgt op af en række hardware-lanceringer.

Den forestående sværm af tablet-pc'er får nu Sony til at hakke 100 dollars af prisen på selskabets Tablet S-produkter, så eksempelvis en 16 GB-model nu koster 400 dollars i de amerikanske butikker.

Den danske pris er i øjeblikket omkring 3.800 kroner, og det vides ikke, og prisdykket også vil komme til udtryk her. 

Vild priskrig under opsejling

Det er blandt andet Amazons Kindle Fire, der med en startpris på 199 dollars i USA har været med til at starte priskrigen på tablet-markedet.

Blandt andre lavpris-tablets kan nævnes Kobo Vox, Huawei S7 og Creative ZiiO.

Mens de produkter kæmper om kunderne i den billige ende af markedet, er eksempelvis RIM's Playbook-tablet, der oprindeligt befandt sig i den dyre ende, blevet flere hundrede dollars billigere, end den var til at starte med.

Lige nu kan man eksempelvis købe en 64 GB-model for 299 dollars. Den oprindelige pris var 699 dollars. 

Sony sænker højst sandsynlig prisen på Tablet S for at øge salget, inden de mange 2012-lanceringer på tablet-markedet når ud i butikkerne og øger konkurrencen yderligere.

Det ventes, at CES-messen i Las Vegas, der finder sted senere på måneden, vil danne rammen om en stor del af disse lanceringer.

Læs også:

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Disse gadget-nyheder sparker døren ind til 2012

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job