Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

De mange tablet-pc'er, der strømmer ud på markedet, får nu flere af producenterne til at sænke priserne betydeligt.

Artikel top billede

Læs også:

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Disse gadget-nyheder sparker døren ind til 2012

Det nye år ventes at blive præget af et væld af tablet-lanceringer.

Det er ikke bare Apples kommende iPad 3, der ventes at ramme markedet i år; producenter som Asus, Toshiba, Motorola, Amazon, Samsung og Acer har alle produkter på hylderne, der typisk kører Android - og flere produkter er i vente i 2012. 

Det kommende Windows 8 fra Microsoft ventes ligeledes at blive fulgt op af en række hardware-lanceringer.

Den forestående sværm af tablet-pc'er får nu Sony til at hakke 100 dollars af prisen på selskabets Tablet S-produkter, så eksempelvis en 16 GB-model nu koster 400 dollars i de amerikanske butikker.

Den danske pris er i øjeblikket omkring 3.800 kroner, og det vides ikke, og prisdykket også vil komme til udtryk her. 

Vild priskrig under opsejling

Det er blandt andet Amazons Kindle Fire, der med en startpris på 199 dollars i USA har været med til at starte priskrigen på tablet-markedet.

Blandt andre lavpris-tablets kan nævnes Kobo Vox, Huawei S7 og Creative ZiiO.

Mens de produkter kæmper om kunderne i den billige ende af markedet, er eksempelvis RIM's Playbook-tablet, der oprindeligt befandt sig i den dyre ende, blevet flere hundrede dollars billigere, end den var til at starte med.

Lige nu kan man eksempelvis købe en 64 GB-model for 299 dollars. Den oprindelige pris var 699 dollars. 

Sony sænker højst sandsynlig prisen på Tablet S for at øge salget, inden de mange 2012-lanceringer på tablet-markedet når ud i butikkerne og øger konkurrencen yderligere.

Det ventes, at CES-messen i Las Vegas, der finder sted senere på måneden, vil danne rammen om en stor del af disse lanceringer.

Læs også:

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Disse gadget-nyheder sparker døren ind til 2012

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job