Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

De mange tablet-pc'er, der strømmer ud på markedet, får nu flere af producenterne til at sænke priserne betydeligt.

Artikel top billede

Læs også:

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Disse gadget-nyheder sparker døren ind til 2012

Det nye år ventes at blive præget af et væld af tablet-lanceringer.

Det er ikke bare Apples kommende iPad 3, der ventes at ramme markedet i år; producenter som Asus, Toshiba, Motorola, Amazon, Samsung og Acer har alle produkter på hylderne, der typisk kører Android - og flere produkter er i vente i 2012. 

Det kommende Windows 8 fra Microsoft ventes ligeledes at blive fulgt op af en række hardware-lanceringer.

Den forestående sværm af tablet-pc'er får nu Sony til at hakke 100 dollars af prisen på selskabets Tablet S-produkter, så eksempelvis en 16 GB-model nu koster 400 dollars i de amerikanske butikker.

Den danske pris er i øjeblikket omkring 3.800 kroner, og det vides ikke, og prisdykket også vil komme til udtryk her. 

Vild priskrig under opsejling

Det er blandt andet Amazons Kindle Fire, der med en startpris på 199 dollars i USA har været med til at starte priskrigen på tablet-markedet.

Blandt andre lavpris-tablets kan nævnes Kobo Vox, Huawei S7 og Creative ZiiO.

Mens de produkter kæmper om kunderne i den billige ende af markedet, er eksempelvis RIM's Playbook-tablet, der oprindeligt befandt sig i den dyre ende, blevet flere hundrede dollars billigere, end den var til at starte med.

Lige nu kan man eksempelvis købe en 64 GB-model for 299 dollars. Den oprindelige pris var 699 dollars. 

Sony sænker højst sandsynlig prisen på Tablet S for at øge salget, inden de mange 2012-lanceringer på tablet-markedet når ud i butikkerne og øger konkurrencen yderligere.

Det ventes, at CES-messen i Las Vegas, der finder sted senere på måneden, vil danne rammen om en stor del af disse lanceringer.

Læs også:

Nu starter priskrigen på det boomende tablet-marked

Disse gadget-nyheder sparker døren ind til 2012

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S