Derfor er Google på patent-opkøb hos IBM

Google opkøber IBM-patenter i stor stil. Se her, hvad søgegiganten måske kan bruge dem til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Google opkøber fortsat IBM-patenter, og virksomheden kan nu tilføje mere end 200 patenter til de omkring 2.000 patenter, som selskabet tidligere har købt af IBM.

Salget, der blev afsløret først på bloggen SEO by the Sea, er blevet bekræftet af en talsmand fra Google, der ikke umiddelbart havde nogle kommentarer til, hvorfor virksomheden er interesseret i netop de patenter, eller på hvilken måde de skal komme Googles produkter og kunder til gode.

Det seneste sæt IBM-patenter, der blev overført til Google 30. december 2011, indeholder 222 individuelle patenter, der dækker over en række teknologier for eksempel til mail-håndtering, server-backup, tuning og recovery, e-handel, reklamer, mobilt webpage display, instant messaging, onlinekalender og databasetuning.

Google købte omkring 1.000 IBM-patenter i juli sidste år og omkring 1.000 andre IBM-patenter i september.

Repræsentanter for Google har tidligere fortalt, at patenterne hjælper virksomheden med at undgå anklager om overtrædelse af intellektuelle rettigheder, og når virksomheden alligevel bliver blandet ind i den form for retssager, så styrker patenterne Googles forsvar.

Forbereder sig på retssager

Det er svært at afgøre, hvilke patenter der repræsenterer teknologier, som Google har planer om at udvikle, og hvilke der er tænkt som forsvar mod sagsanlæg, siger analytiker fra IDC William Stofega.

Men når man tænker på alle de IP-relaterede sagsanlæg på det mobile marked, så må man antage, at en stor del af de mobil-patenter, som Google har opkøbt, skal styrke virksomheden ved eventuelle retssager, siger William Stofega, der er program director for mobile enheder, teknologi og trends, hos IDC.

"Google har klaret det rigtig godt indtil videre, og det er klart, at deres patent-portefølje ikke er lige så stærk som andres, især på mobil-området," siger han.

"Hvis man gerne vil spille med på det mobile område, så er det absolut nødvendigt at have styr på det med intellektuel ejendom," fortsætter han.

En stor del af Googles motivation for at opkøbe Motorola Mobility handlede om sidstnævntes patent-portefølje, som indeholdt mere end 24.000 patenter.

Den 73 milliarder kroner store aftale forventes gennemført i begyndelsen af i år, når virksomheden har opnået alle de nødvendige godkendelser.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS