Politiet efter fup: Sådan tackler du it-svindlere

Politiet giver her en anbefaling til, hvordan du generelt skal handle, hvis du bliver udsat for it-kriminalitet.

Artikel top billede

Foto: iStockPhoto.

En it-koordinator fra Glyngøre sætter en fælde op for en it-svindler, der under dække af at have tilknytning til Microsoft vil franarre tilfældige danskere penge.

It-manden får ros fra Microsoft og en it-sikkerhedsekspert, der fortæller at den indsamlede dokumentation i sidste ende kan hjælpe med at fange svindlerne.

Men politiets generelle anbefaling lader ikke til at være, at privatpersoner ligefrem skal sætte digitale fælder op for svindlerne for at lokke yderligere information ud af dem.

"Politiets generelle holdning er, at vi anbefaler, at en forurettet part forsøger at sikre sig de data og oplysninger, som har givet anledning til sagen, og dernæst kontakte politiet," siger chefen for National Kriminalteknisk Enhed, Jørn Graversen.

Politiet: Sluk ikke pc'en
Samtidig giver han et meget konkret råd:

"Vi anbefaler også, at man ikke slukker for sin pc, så vigtige data ikke går tabt," siger Jørn Graversen til Computerworld.

Også Microsoft har givet råd i tilfælde af, at du bliver ringet op af fupmagerne i den verserende sag, hvor selskabet har politianmeldt omkring 200 til 300 tilfælde alene i Danmark. 

It-giganten råder simpelthen folk til at lægge røret på, hvis nogle ringer op og påstår at være fra Microsoft.

Samtidig skal man naturligvis aldrig udlevere kontooplysninger, CPR-nummer med videre til ukendte personer, har it-sikkerhedhedschef Morten Juul Nielsen tidligere understreget i en artikel i Politiken.

Roser it-koordinator fra Glyngøre

Politiet ønsker ikke at udtale sig om, hvorvidt it-koordinator Peter Almer Frederiksen fra Glyngøre ligefrem er en helt eller ej, men roser dog hans indsats.

"Vi vil gerne kvittere for, at det, som Peter Almer Frederiksen har foretaget sig, kræver en teknisk viden på området," udtaler Jørn Graversen.

I kølvandet på blandt andet Peter Almer Frederiksens dokumentation og en tilsvarende anden beskrivelse på en hjemmeside, har TDC besluttet at indlede en jagt på, hvem der reelt står bag et dansk telefonnummer, som er brugt af svindlerne i mindst to tilfælde.

Læs også:

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Microsoft-svindlere bruger telefonnummer fra TDC

TDC går på jagt efter folk bag svindel-nummer

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job