Politiet efter fup: Sådan tackler du it-svindlere

Politiet giver her en anbefaling til, hvordan du generelt skal handle, hvis du bliver udsat for it-kriminalitet.

Artikel top billede

Foto: iStockPhoto.

En it-koordinator fra Glyngøre sætter en fælde op for en it-svindler, der under dække af at have tilknytning til Microsoft vil franarre tilfældige danskere penge.

It-manden får ros fra Microsoft og en it-sikkerhedsekspert, der fortæller at den indsamlede dokumentation i sidste ende kan hjælpe med at fange svindlerne.

Men politiets generelle anbefaling lader ikke til at være, at privatpersoner ligefrem skal sætte digitale fælder op for svindlerne for at lokke yderligere information ud af dem.

"Politiets generelle holdning er, at vi anbefaler, at en forurettet part forsøger at sikre sig de data og oplysninger, som har givet anledning til sagen, og dernæst kontakte politiet," siger chefen for National Kriminalteknisk Enhed, Jørn Graversen.

Politiet: Sluk ikke pc'en
Samtidig giver han et meget konkret råd:

"Vi anbefaler også, at man ikke slukker for sin pc, så vigtige data ikke går tabt," siger Jørn Graversen til Computerworld.

Også Microsoft har givet råd i tilfælde af, at du bliver ringet op af fupmagerne i den verserende sag, hvor selskabet har politianmeldt omkring 200 til 300 tilfælde alene i Danmark. 

It-giganten råder simpelthen folk til at lægge røret på, hvis nogle ringer op og påstår at være fra Microsoft.

Samtidig skal man naturligvis aldrig udlevere kontooplysninger, CPR-nummer med videre til ukendte personer, har it-sikkerhedhedschef Morten Juul Nielsen tidligere understreget i en artikel i Politiken.

Roser it-koordinator fra Glyngøre

Politiet ønsker ikke at udtale sig om, hvorvidt it-koordinator Peter Almer Frederiksen fra Glyngøre ligefrem er en helt eller ej, men roser dog hans indsats.

"Vi vil gerne kvittere for, at det, som Peter Almer Frederiksen har foretaget sig, kræver en teknisk viden på området," udtaler Jørn Graversen.

I kølvandet på blandt andet Peter Almer Frederiksens dokumentation og en tilsvarende anden beskrivelse på en hjemmeside, har TDC besluttet at indlede en jagt på, hvem der reelt står bag et dansk telefonnummer, som er brugt af svindlerne i mindst to tilfælde.

Læs også:

Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

Microsoft-svindlere bruger telefonnummer fra TDC

TDC går på jagt efter folk bag svindel-nummer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS