Google: Sådan kommer vi lækkede politi-data til livs

Google opfordrer brugere til at komme på banen, hvis de finder lækkede politi-data på Googles website.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Læs også: Fortrolige politi-data om danskere lækket på Google

Google vil ikke aktivt holde øje med den funktion, som får mange forurettede danskere til at offentligøre deres politianmeldelser på Google i stedet for at sende dem til politiet.

Istedet opfordrer Google brugere til at indrapportere fejl på sitet.

"Vi opfordrer til, at brugere, der finder problematisk indhold på siderne, rapporterer det som et problem på selve siden," meddeler Christine Sørensen, talsperson for Google Danmark, via e-mail.

Under alle anmeldelser på Googles stedsider er der en funktion til at få indholdet vurderet af Google.

"Så vil vi gå indholdet igennem og fjerne det, hvis det strider mod de guidelines, der er opstillet for Google Maps stedsider," skriver Christine Sørensen.

Kan give anledning til misforståelser

"Vi er klar over, at ordet 'anmeldelse' kan give anledning til misforståelser i forbindelse med politistationers stedsider på Google Maps," skriver Christine Sørensen.

Mange af disse stedsider for politiet indeholder de misforståede anmeldelser, som ofte er fulde af personfølsomme oplysninger.

Google gør opmærksom på, at stedsider oprettes automatisk for alle, der er registreret som virksomhed eller organisation.

En stedside indeholder kort med virksomhedens placering og simple informationer som navn, adresse, telefon og så videre.

Samtidig henviser Google til, at alle kan gå ind og skrive deres egen stedside med relevante informationer og kontaktoplysninger.

Google pointerer også, at politiet og andre kan anmode om, at stedsiderne slettes helt, hvis de ikke ønsker at være med.

Men det kræver altså, at politet selv skal tage affære.

Læs også: Fortrolige politi-data om danskere lækket på Google

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job