Er du klar? Nu åbner verdens største gadget-messe

Nu åbnes dørene igen til verdens største gadgetmesse, CES i Las Vegas. Se her, hvad du kan regne med af store it-nyheder.

Artikel top billede

Læs også:

Hold øje med disse fem nyheder på CES 2012

Consumer Electronics Show (CES) er verdens største messe for forbrugerelektronik, og tirsdag slås dørene op til endnu et fire dage langt show med præsentationer af det nyeste nye inden for elektronik.

Alt i alt kommer omkring 150.000 deltagere til messen, og den er dermed blevet noget større, end den var, da CES slog dørene op for første gang i 1967 i New York City.

Dengang var der 200 udstillere og 17.500 deltagere.

Sidste år var der i alt 149.529 deltagere på messen.

Den nærmere fordeling af dem kan du se i boksen til højre.

Fordelt på nationalitet er der deltagere fra mere end 140 lande til stede ved CES.

Ballmers sidste stik

Allerede mandag bliver den første keynote afholdt, og det er Microsofts topchef Steve Ballmer, der står for den.

De seneste 14 år er det Microsoft, der har åbnet CES med en keynote aftenen før den officielle åbning.

Men det bliver Microsofts sidste pip i ørkenens spilleby. Gigant-virksomheden har nemlig meldt ud, at 2012 er det sidste år, hvor Microsoft er at finde på CES.

Årsagen skulle angiveligt være, at Microsofts lanceringsdatoer ligger fjernt fra CES.

Skal Steve Ballmer snakke produkter i sin keynote, kan han ikke komme uden om Windows 8, der er blevet Microsofts hypede barn, siden styresystemet blev præsenteret i forbindelse med sidste års CES.

Styresystemet skal egne sig særlig godt til tablets, så måske vi også får nogle af dem at se?

Hvem, der erstatter Microsoft som keynote-taler næste år, vides endnu ikke.

Steve Ballmer går på talerstolen klokken 18.30 lokal tid, det vil sige klokken 3.30 i nat i Danmark. 

Skulle du være vågen og have lyst til at se åbningstalen, kan du følge linket i boksen til højre.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S