Er du klar? Nu åbner verdens største gadget-messe

Nu åbnes dørene igen til verdens største gadgetmesse, CES i Las Vegas. Se her, hvad du kan regne med af store it-nyheder.

Artikel top billede

Læs også:

Hold øje med disse fem nyheder på CES 2012

Consumer Electronics Show (CES) er verdens største messe for forbrugerelektronik, og tirsdag slås dørene op til endnu et fire dage langt show med præsentationer af det nyeste nye inden for elektronik.

Alt i alt kommer omkring 150.000 deltagere til messen, og den er dermed blevet noget større, end den var, da CES slog dørene op for første gang i 1967 i New York City.

Dengang var der 200 udstillere og 17.500 deltagere.

Sidste år var der i alt 149.529 deltagere på messen.

Den nærmere fordeling af dem kan du se i boksen til højre.

Fordelt på nationalitet er der deltagere fra mere end 140 lande til stede ved CES.

Ballmers sidste stik

Allerede mandag bliver den første keynote afholdt, og det er Microsofts topchef Steve Ballmer, der står for den.

De seneste 14 år er det Microsoft, der har åbnet CES med en keynote aftenen før den officielle åbning.

Men det bliver Microsofts sidste pip i ørkenens spilleby. Gigant-virksomheden har nemlig meldt ud, at 2012 er det sidste år, hvor Microsoft er at finde på CES.

Årsagen skulle angiveligt være, at Microsofts lanceringsdatoer ligger fjernt fra CES.

Skal Steve Ballmer snakke produkter i sin keynote, kan han ikke komme uden om Windows 8, der er blevet Microsofts hypede barn, siden styresystemet blev præsenteret i forbindelse med sidste års CES.

Styresystemet skal egne sig særlig godt til tablets, så måske vi også får nogle af dem at se?

Hvem, der erstatter Microsoft som keynote-taler næste år, vides endnu ikke.

Steve Ballmer går på talerstolen klokken 18.30 lokal tid, det vil sige klokken 3.30 i nat i Danmark. 

Skulle du være vågen og have lyst til at se åbningstalen, kan du følge linket i boksen til højre.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS