Danske banker klar til betaling med mobilen

Fra i dag er bankerne klar med løsninger, der gør det muligt at betale varer med mobiltelefonen. Alligevel går der nok et stykke tid, inden du får mulighed for at bruge betalings-modellen.

Artikel top billede

De danske banker er fra tirsdag teknisk klar til at indføre betalinger via mobiltelefonen, skriver Berlingske.

Enkelte banker åbner for muligheden for det samme. Det gælder Danske Bank

Alligevel hjælper det ingenting, for ingen forretninger har endnu købt løsningen, skriver avisen.

Nets, det tidligere PBS, forhandler ifølge Berlingske med forskellige forretninger, men endnu har ingen forretninger været interesserede i at indgå en aftale om at indføre betalinger via mobilen.

"Det lader vente på sig med forretningskunder, men vi forventer, at vi inden for meget kort tid kan præsentere de første forretninger på løsningen," siger Søren Winge fra Nets til avisen.

Prisen for forretningerne bliver en del højere end prisen for Dankort-løsningen. Ifølge avisen skal forretningerne betale en listepris på syv procent, dog mindst halvanden krone, af købs-beløbet samt et årsgebyr på 1.000 kroner til Nets.

Søren Winge fra Nets siger, at det er op til forretningerne selv, om de vil dække udgiften selv eller sende den videre til kunden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S