Danske banker klar til betaling med mobilen

Fra i dag er bankerne klar med løsninger, der gør det muligt at betale varer med mobiltelefonen. Alligevel går der nok et stykke tid, inden du får mulighed for at bruge betalings-modellen.

Artikel top billede

De danske banker er fra tirsdag teknisk klar til at indføre betalinger via mobiltelefonen, skriver Berlingske.

Enkelte banker åbner for muligheden for det samme. Det gælder Danske Bank

Alligevel hjælper det ingenting, for ingen forretninger har endnu købt løsningen, skriver avisen.

Nets, det tidligere PBS, forhandler ifølge Berlingske med forskellige forretninger, men endnu har ingen forretninger været interesserede i at indgå en aftale om at indføre betalinger via mobilen.

"Det lader vente på sig med forretningskunder, men vi forventer, at vi inden for meget kort tid kan præsentere de første forretninger på løsningen," siger Søren Winge fra Nets til avisen.

Prisen for forretningerne bliver en del højere end prisen for Dankort-løsningen. Ifølge avisen skal forretningerne betale en listepris på syv procent, dog mindst halvanden krone, af købs-beløbet samt et årsgebyr på 1.000 kroner til Nets.

Søren Winge fra Nets siger, at det er op til forretningerne selv, om de vil dække udgiften selv eller sende den videre til kunden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S