Danske banker klar til betaling med mobilen

Fra i dag er bankerne klar med løsninger, der gør det muligt at betale varer med mobiltelefonen. Alligevel går der nok et stykke tid, inden du får mulighed for at bruge betalings-modellen.

Artikel top billede

De danske banker er fra tirsdag teknisk klar til at indføre betalinger via mobiltelefonen, skriver Berlingske.

Enkelte banker åbner for muligheden for det samme. Det gælder Danske Bank

Alligevel hjælper det ingenting, for ingen forretninger har endnu købt løsningen, skriver avisen.

Nets, det tidligere PBS, forhandler ifølge Berlingske med forskellige forretninger, men endnu har ingen forretninger været interesserede i at indgå en aftale om at indføre betalinger via mobilen.

"Det lader vente på sig med forretningskunder, men vi forventer, at vi inden for meget kort tid kan præsentere de første forretninger på løsningen," siger Søren Winge fra Nets til avisen.

Prisen for forretningerne bliver en del højere end prisen for Dankort-løsningen. Ifølge avisen skal forretningerne betale en listepris på syv procent, dog mindst halvanden krone, af købs-beløbet samt et årsgebyr på 1.000 kroner til Nets.

Søren Winge fra Nets siger, at det er op til forretningerne selv, om de vil dække udgiften selv eller sende den videre til kunden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird