300 ansatte hos Apple-leverandør truede med selvmord

Flere hundrede ansatte hos Apple- og HP-leverandør truede med at begå kollektivt selvmord. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Internetfoto, wantchinatimes.com

Omkring 300 medarbejdere hos den taiwansk ejede elektronikfabrik Foxconn truede med at springe i døden fra en bygning, da ledelsen nægtede at udbetale en tidligere lovet kompensation.

Foxconn har tidligere haft problemer med, at ansatte pludselig dør.

Foxconn, der er verdens største uafhængige elektronikproducent, og som producerer elektronikkomponenter til blandt andet Apple, Hewlett-Packard og Dell, bekræftede angiveligt i en pressemeddelelse i onsdags, at hændelsen havde fundet sted kort efter nytår.

Op på taget

Ifølge den stærkt regeringskritiske hjemmeside China Jasmin Revolution var de mange utilfredse grænsende til desperate medarbejdere gået op på toppen af en bygning i Foxconn Technology Park i Wuhan, hovedstaden i Hubei-provinsen.

Baggrunden er, at de ansatte var gået til ledelsen i Foxconn og havde bedt om lønforhøjelse.

Svaret var, at de kunne forlade deres stillinger med en kompensation eller beholde deres job uden lønforhøjelse.

De fleste ansatte valgte den første mulighed, hvorefter ledelsen nægtede at leve op til løftet og ingen fik den lovede kompensation.

Affæren endte med, at borgmesteren i Wuhan troppede op for at overtale medarbejderne til at droppe planerne om selvmord. 

Om morgenen 3. januar valgte gruppen af utilfredse medarbejdere at komme ned fra taget.

Selvmordsbølge

I 2010 resulterede en veritabel selvmordsbølge blandt Foxconns ansatte, som ofte klager over diskrimination og lange arbejdsdage, i 14 døde.

Iøvrigt er det ikke kun i Fjernøsten, at stress og ulidelige arbejdsvilkår gør medarbejdere så desperate, at de kan finde på at tage livet af sig selv.

På vores breddegrader fik en stribe selvmord for nogle år siden France Telecom til at afsætte milliarder på at dæmme op for stress og arbejdsrelaterede psykiske lidelser blandt de ansatte.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S