Disse it-systemer driver verdens bedste intranet

Verdens bedste intranet-løsninger anvender en række forskellige it-systemer, afslører ny kåring.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Sharepoint største styrker og svagheder

Amerikanske Nielsen Norman Group, der blandt andet består af den danske brugervenlighedsekspert Jacob Nielsen, har kåret verdens 10 bedste intranet.

Mens kåringen i høj grad bygger på en vurdering af indholdet på de forskellige virksomheders intranet, så er det interessant, at det også afsløres, hvilke teknologiske løsninger, der ligger bag.

Virksomheden LivePerson fra USA, der kommer ind på en fjerdeplads, anvender Jive som software-plaform. Jive bruges både til at hoste intranettet, til social media og som decideret CMS:

"Interne udviklere tilpassede systemet til at møde deres behov. På grund af det simple design, uddannelse og en kultur, der opfordrer til indhold-bidrag, bidrager i gennemsnit 52 procent af virksomhedens medarbejdere til intranettet hver måned," kan man blandt andet læse på Jacob Nielsens blog.

Ruby on Rails

CenturyLink Business, der kåres som virksomheden med verdens bedste intranet, bruger sit eget CMS, der er udviklet i Ruby med Ruby on Rails som framework. Sidstnævnet er i øvrigt udviklet af en dansker.

Scotts Miracle-Gro, der har verdens ottende bedste intranet, har bygget det på SAP's NetWeaver Portal ved hjælp af SAP's Web Page Composer.

Endelig nævnes Genentechs intranet - der kommer ind på en tredjeplads. Virksomheden anvender Moveable Type som CMS og har designet intranettet ved hjælp af Adobe Suite og Apple-software, hedder det.

I analysehusets Gartners "Magic quadrant for social software in the workplace," der delvist dækker over denne type software, indgår flere af de nævnte leverandører.

Microsoft er ifølge Gartner markedsførende med Sharepoint - foran kurrenterne IBM og Jive.
Gartners "Magic quadrant for social software in the workplace".

Læs også:

Her er Sharepoint største styrker og svagheder

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S