Disse it-systemer driver verdens bedste intranet

Verdens bedste intranet-løsninger anvender en række forskellige it-systemer, afslører ny kåring.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Sharepoint største styrker og svagheder

Amerikanske Nielsen Norman Group, der blandt andet består af den danske brugervenlighedsekspert Jacob Nielsen, har kåret verdens 10 bedste intranet.

Mens kåringen i høj grad bygger på en vurdering af indholdet på de forskellige virksomheders intranet, så er det interessant, at det også afsløres, hvilke teknologiske løsninger, der ligger bag.

Virksomheden LivePerson fra USA, der kommer ind på en fjerdeplads, anvender Jive som software-plaform. Jive bruges både til at hoste intranettet, til social media og som decideret CMS:

"Interne udviklere tilpassede systemet til at møde deres behov. På grund af det simple design, uddannelse og en kultur, der opfordrer til indhold-bidrag, bidrager i gennemsnit 52 procent af virksomhedens medarbejdere til intranettet hver måned," kan man blandt andet læse på Jacob Nielsens blog.

Ruby on Rails

CenturyLink Business, der kåres som virksomheden med verdens bedste intranet, bruger sit eget CMS, der er udviklet i Ruby med Ruby on Rails som framework. Sidstnævnet er i øvrigt udviklet af en dansker.

Scotts Miracle-Gro, der har verdens ottende bedste intranet, har bygget det på SAP's NetWeaver Portal ved hjælp af SAP's Web Page Composer.

Endelig nævnes Genentechs intranet - der kommer ind på en tredjeplads. Virksomheden anvender Moveable Type som CMS og har designet intranettet ved hjælp af Adobe Suite og Apple-software, hedder det.

I analysehusets Gartners "Magic quadrant for social software in the workplace," der delvist dækker over denne type software, indgår flere af de nævnte leverandører.

Microsoft er ifølge Gartner markedsførende med Sharepoint - foran kurrenterne IBM og Jive.
Gartners "Magic quadrant for social software in the workplace".

Læs også:

Her er Sharepoint største styrker og svagheder

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S