Disse it-systemer driver verdens bedste intranet

Verdens bedste intranet-løsninger anvender en række forskellige it-systemer, afslører ny kåring.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Sharepoint største styrker og svagheder

Amerikanske Nielsen Norman Group, der blandt andet består af den danske brugervenlighedsekspert Jacob Nielsen, har kåret verdens 10 bedste intranet.

Mens kåringen i høj grad bygger på en vurdering af indholdet på de forskellige virksomheders intranet, så er det interessant, at det også afsløres, hvilke teknologiske løsninger, der ligger bag.

Virksomheden LivePerson fra USA, der kommer ind på en fjerdeplads, anvender Jive som software-plaform. Jive bruges både til at hoste intranettet, til social media og som decideret CMS:

"Interne udviklere tilpassede systemet til at møde deres behov. På grund af det simple design, uddannelse og en kultur, der opfordrer til indhold-bidrag, bidrager i gennemsnit 52 procent af virksomhedens medarbejdere til intranettet hver måned," kan man blandt andet læse på Jacob Nielsens blog.

Ruby on Rails

CenturyLink Business, der kåres som virksomheden med verdens bedste intranet, bruger sit eget CMS, der er udviklet i Ruby med Ruby on Rails som framework. Sidstnævnet er i øvrigt udviklet af en dansker.

Scotts Miracle-Gro, der har verdens ottende bedste intranet, har bygget det på SAP's NetWeaver Portal ved hjælp af SAP's Web Page Composer.

Endelig nævnes Genentechs intranet - der kommer ind på en tredjeplads. Virksomheden anvender Moveable Type som CMS og har designet intranettet ved hjælp af Adobe Suite og Apple-software, hedder det.

I analysehusets Gartners "Magic quadrant for social software in the workplace," der delvist dækker over denne type software, indgår flere af de nævnte leverandører.

Microsoft er ifølge Gartner markedsførende med Sharepoint - foran kurrenterne IBM og Jive.
Gartners "Magic quadrant for social software in the workplace".

Læs også:

Her er Sharepoint største styrker og svagheder

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks