Her er pc-markedets store vindere og tabere i 2011

Nye tal afslører, hvordan pc-giganter som HP, Dell, Acer og Lenovo klarede sig i 2011.

Artikel top billede

Læs også:

Udsalg: Derfor skal du købe en ny computer nu

Analysehuset IDC har netop offentliggjort tal for pc-markedets fjerde kvartal - og dermed også for hele 2011.

Der blev i alt sendt 1.6 procent flere pc'er afsted fra producenterne i 2011 i forhold til 2010.

Det antal afsendte computere på verdensplan nåede dermed op på 352 millioner.

Om EMEA-markedet skriver IDC, at det i fjerde kvatal var påvirket af euro-krisen, hvilket blandt andet fik virksomhederne til at holde igen med pc-investeringerne. Forbrugerne brugte penge, men de gik i høj grad til smartphones og tablet-pc'er.

Her er vinderne og taberne

Specielt Lenovo har grund til at juble over 2011-udviklingen.

Selskabet formåede at vokse med hele 28,88 procent i 2011, så det endte ud med en markedsandel på 12,48 procent.

Det betyder, at Lenovo nu er verdens tredjestørste pc-producent, kun overgået af HP med 17,69 procent og Dell med 12,57 procent.

Også Asus oplevede en pæn fremgang i 2012 med en vækst på 14,35 procent, så selskabet nu har en markedsandel på 5,89 procent.

Apple er placeret under "andre" i de globale markedstal. I USA ligger selskabet nu på en markedsandel på 10,71 procent.

IDC venter, at salget af pc'er på verdens vil nå op på 371 millioner i 2012, en stigning på 5,4 procent i forhold til sidste år.

Læs også:

Udsalg: Derfor skal du købe en ny computer nu

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura