Her er pc-markedets store vindere og tabere i 2011

Nye tal afslører, hvordan pc-giganter som HP, Dell, Acer og Lenovo klarede sig i 2011.

Artikel top billede

Læs også:

Udsalg: Derfor skal du købe en ny computer nu

Analysehuset IDC har netop offentliggjort tal for pc-markedets fjerde kvartal - og dermed også for hele 2011.

Der blev i alt sendt 1.6 procent flere pc'er afsted fra producenterne i 2011 i forhold til 2010.

Det antal afsendte computere på verdensplan nåede dermed op på 352 millioner.

Om EMEA-markedet skriver IDC, at det i fjerde kvatal var påvirket af euro-krisen, hvilket blandt andet fik virksomhederne til at holde igen med pc-investeringerne. Forbrugerne brugte penge, men de gik i høj grad til smartphones og tablet-pc'er.

Her er vinderne og taberne

Specielt Lenovo har grund til at juble over 2011-udviklingen.

Selskabet formåede at vokse med hele 28,88 procent i 2011, så det endte ud med en markedsandel på 12,48 procent.

Det betyder, at Lenovo nu er verdens tredjestørste pc-producent, kun overgået af HP med 17,69 procent og Dell med 12,57 procent.

Også Asus oplevede en pæn fremgang i 2012 med en vækst på 14,35 procent, så selskabet nu har en markedsandel på 5,89 procent.

Apple er placeret under "andre" i de globale markedstal. I USA ligger selskabet nu på en markedsandel på 10,71 procent.

IDC venter, at salget af pc'er på verdens vil nå op på 371 millioner i 2012, en stigning på 5,4 procent i forhold til sidste år.

Læs også:

Udsalg: Derfor skal du købe en ny computer nu

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Scan Global Logistics

PMO Project Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S