Her er pc-markedets store vindere og tabere i 2011

Nye tal afslører, hvordan pc-giganter som HP, Dell, Acer og Lenovo klarede sig i 2011.

Artikel top billede

Læs også:

Udsalg: Derfor skal du købe en ny computer nu

Analysehuset IDC har netop offentliggjort tal for pc-markedets fjerde kvartal - og dermed også for hele 2011.

Der blev i alt sendt 1.6 procent flere pc'er afsted fra producenterne i 2011 i forhold til 2010.

Det antal afsendte computere på verdensplan nåede dermed op på 352 millioner.

Om EMEA-markedet skriver IDC, at det i fjerde kvatal var påvirket af euro-krisen, hvilket blandt andet fik virksomhederne til at holde igen med pc-investeringerne. Forbrugerne brugte penge, men de gik i høj grad til smartphones og tablet-pc'er.

Her er vinderne og taberne

Specielt Lenovo har grund til at juble over 2011-udviklingen.

Selskabet formåede at vokse med hele 28,88 procent i 2011, så det endte ud med en markedsandel på 12,48 procent.

Det betyder, at Lenovo nu er verdens tredjestørste pc-producent, kun overgået af HP med 17,69 procent og Dell med 12,57 procent.

Også Asus oplevede en pæn fremgang i 2012 med en vækst på 14,35 procent, så selskabet nu har en markedsandel på 5,89 procent.

Apple er placeret under "andre" i de globale markedstal. I USA ligger selskabet nu på en markedsandel på 10,71 procent.

IDC venter, at salget af pc'er på verdens vil nå op på 371 millioner i 2012, en stigning på 5,4 procent i forhold til sidste år.

Læs også:

Udsalg: Derfor skal du købe en ny computer nu

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job