Her er pc-markedets store vindere og tabere i 2011

Nye tal afslører, hvordan pc-giganter som HP, Dell, Acer og Lenovo klarede sig i 2011.

Artikel top billede

Læs også:

Udsalg: Derfor skal du købe en ny computer nu

Analysehuset IDC har netop offentliggjort tal for pc-markedets fjerde kvartal - og dermed også for hele 2011.

Der blev i alt sendt 1.6 procent flere pc'er afsted fra producenterne i 2011 i forhold til 2010.

Det antal afsendte computere på verdensplan nåede dermed op på 352 millioner.

Om EMEA-markedet skriver IDC, at det i fjerde kvatal var påvirket af euro-krisen, hvilket blandt andet fik virksomhederne til at holde igen med pc-investeringerne. Forbrugerne brugte penge, men de gik i høj grad til smartphones og tablet-pc'er.

Her er vinderne og taberne

Specielt Lenovo har grund til at juble over 2011-udviklingen.

Selskabet formåede at vokse med hele 28,88 procent i 2011, så det endte ud med en markedsandel på 12,48 procent.

Det betyder, at Lenovo nu er verdens tredjestørste pc-producent, kun overgået af HP med 17,69 procent og Dell med 12,57 procent.

Også Asus oplevede en pæn fremgang i 2012 med en vækst på 14,35 procent, så selskabet nu har en markedsandel på 5,89 procent.

Apple er placeret under "andre" i de globale markedstal. I USA ligger selskabet nu på en markedsandel på 10,71 procent.

IDC venter, at salget af pc'er på verdens vil nå op på 371 millioner i 2012, en stigning på 5,4 procent i forhold til sidste år.

Læs også:

Udsalg: Derfor skal du købe en ny computer nu

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos