Her er pc-markedets store vindere og tabere i 2011

Nye tal afslører, hvordan pc-giganter som HP, Dell, Acer og Lenovo klarede sig i 2011.

Artikel top billede

Læs også:

Udsalg: Derfor skal du købe en ny computer nu

Analysehuset IDC har netop offentliggjort tal for pc-markedets fjerde kvartal - og dermed også for hele 2011.

Der blev i alt sendt 1.6 procent flere pc'er afsted fra producenterne i 2011 i forhold til 2010.

Det antal afsendte computere på verdensplan nåede dermed op på 352 millioner.

Om EMEA-markedet skriver IDC, at det i fjerde kvatal var påvirket af euro-krisen, hvilket blandt andet fik virksomhederne til at holde igen med pc-investeringerne. Forbrugerne brugte penge, men de gik i høj grad til smartphones og tablet-pc'er.

Her er vinderne og taberne

Specielt Lenovo har grund til at juble over 2011-udviklingen.

Selskabet formåede at vokse med hele 28,88 procent i 2011, så det endte ud med en markedsandel på 12,48 procent.

Det betyder, at Lenovo nu er verdens tredjestørste pc-producent, kun overgået af HP med 17,69 procent og Dell med 12,57 procent.

Også Asus oplevede en pæn fremgang i 2012 med en vækst på 14,35 procent, så selskabet nu har en markedsandel på 5,89 procent.

Apple er placeret under "andre" i de globale markedstal. I USA ligger selskabet nu på en markedsandel på 10,71 procent.

IDC venter, at salget af pc'er på verdens vil nå op på 371 millioner i 2012, en stigning på 5,4 procent i forhold til sidste år.

Læs også:

Udsalg: Derfor skal du købe en ny computer nu

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S