Udsalg: Derfor skal du købe ny computer nu

Udsalget er godt i gang, og der er rigtig gode penge at spare på visse ting. Få tilbuds-overblikket her.

Artikel top billede

Læs også:

Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

Januar er lig med udsalg.

Og det er ikke kun tøj og dametasker, der netop nu kan puttes i posen for små penge.

Elektronikbutikkerne bugner af gule udsalgsskilte, og procenterne rasler lige så stille af priserne.

Trænger elektronikken til en opdatering, så er der altså god fornuft i at tage en tur på udsalg.

Køb din nye pc nu

Trænger du til en ny pc, så er det nu, dankortet skal svinges.

Butikkerne kører aggressive tilbud på pc'er i øjeblikket, og det er der en særlig grund til.

Du har muligvis hørt om "harddisk-krisen", hvor oversvømmelser i Thailand har sat en kæp i hjulet på produktionen af harddiske.
Det betyder, at priserne på harddiske er steget helt enormt.

De pc'er, der er på butikkernes hylder i øjeblikket, er indkøbt før harddisk-krisen rullede ud over verdens elektronikmarked.

Under udsalget er prisen på pc'erne yderligere sat ned. Om ikke så længe er det så ny-indkøbte pc'er, der ligger på hylderne hos forhandlerne.

Og de er købt ind til en langt højere pris grundet harddisk-krisen.

Derfor vil de nye pc'er have enten samme pris og dermed en mindre harddisk eller en højere pris for den samme harddisk.

"Vi har den her særdeles unikke situation, hvor priserne kommer til at stige på pc'er om ikke så lang tid. Det er ganske unikt for pc-markedet, fordi vi er vant til, at priserne bare falder og falder. På sigt vil priserne selvfølgelig normaliseres igen, men vi ved ikke, hvornår det bliver," siger salgschef i Expert Ivar Ørn Hardarson.

Med andre ord er det nu, den nye pc skal købes, hvis du mangler sådan én.

Dette produkt går flest efter

Finanskrisen har ikke ændret på den måde, der bliver afholdt udsalg på i Danmark.

Til gengæld har vi som forbrugere ændret vaner, mener Jan Kirkedal, der er salgschef for computere i Elgiganten.

Han peger konkret på, at der ikke lavet om på mængden af varer eller størrelsen på besparelser henover krisen, men at forbrugerne er blevet langt mere prisbevidste.

Det medfører, at vi i større stil end tidligere tager på udsalg efter de ting, vi gerne vil have.

iPad kan ikke trumfes

Blandt de mange forskellige varer er der især tre typer varer, der er gået rigtig godt den seneste måned.

Ivar Ørn Hardarson fortæller, at pc'er og fladskærms-tv har haft en god måned, sidstnævnte sandsynligvis i forbindelse med omlægningen af tv-signalet i januar.

Men også tablets går som varmt brød, og trods et stort marked med masser af valgmuligheder er der ét produkt i varegruppen, der ikke er til at vippe af pinden:

"Folk køber vanvittigt mange tablet-pc'er, men det er næsten kun én type, folk køber, og det er iPad 2. Den har ikke været på udsalg, men det er et meget populært produkt," siger Ivar Ørn Hardarson.

Læs også:

Sværm af tablet-nyheder fremtvinger stort prisdyk

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S