Bank flytter 110.000 medarbejdere til Google Apps

Gigantisk implementering af Google Apps bliver den hidtil største udrulning for Googles cloud-baserede pakke til kommunikation og samarbejde.

Artikel top billede

Læs også:

Google Apps vs. Office 365: Det kan de bruges til

It-chef: Det får vi ud af at bruge Googles cloud-mail

Computerworld News Service: Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) planlægger at bruge Google Apps til e-mail og samarbejde, og banken forventer at få flyttet omkring 110.000 medarbejdere fra hele verden over på løsningen inden udgangen af i år.

Udrulningen vil starte i bankens hjemland, Spanien, hvor den har 35.000 medarbejdere, og derefter vil 26 andre lande følge efter, fortæller virksomhederne i en fælles udtalelse.

Når det er fuldført, bliver BBVA's implementering af Apps den største nogensinde for Googles cloud-baserede pakke til kommunikation og samarbejde.

Pakken inkluderer applikationer som Gmail, Calendar, Sites, Docs og Talk, såvel som en række funktioner til it-sikkerhed og håndtering.

Jose Olalla, der er it-chef for BBVA, fortæller i et blogindlæg, at bankens mål er at hjælpe medarbejderne til at samarbejde bedre og blive mere effektive, og "transformere vores forretningsdrift."

"Integrationen af Google Apps for Business-pakken med vores egne værktøjer vil gøre det muligt for at introducere en ny arbejdsmetode, hvor de ansatte får adgang til alle de informationer, som de har brug for, med et eneste klik, lige meget hvor de befinder sig, og hvilken enhed de bruger, og hvor de kan høste fordelene ved et avanceret samarbejdsværktøj," skriver Jose Olalla.

Der står ikke noget hverken i udtalelsen eller i e-mailen om, hvilke e-mail- og samarbejdssystemer, der vil blive erstattet med Google Apps.

Hvad koster det?

En talsperson fra BBVA siger via e-mail, at virksomhederne ikke vil afsløre økonomiske detaljer om aftalen. Google har heller ikke umiddelbart nogen kommentarer til sagen.

"Det er en stor nyhed for Google. De har kæmpet for at få Google Apps implementeret hos større kunder, der kan bruges som reference," siger Rebecca Wettemann, der er analytiker hos Nucleus Research.

Vice president for Google Enterprise, Amit Singh, fortalte i sidste måned til IDG News, at virksomheden planlagte snart at afsløre adskillige nye kunder til Google Apps med mere end 100.000 brugere.

Google kæmper med Microsoft på markedet for cloud-baserede samarbejds- og kommunikationspakker.

Microsoft har traditionelt domineret det marked med on-premise-produkter som Outlook, Exchange og SharePoint, men nu er Google kommet på banen som en reel trussel, efterhånden som kunderne flytter over på cloud-baserede tilbud.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

Google Apps vs. Office 365: Det kan de bruges til

It-chef: Det får vi ud af at bruge Googles cloud-mail

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank