700 it-folk hos Vestas kender ikke deres fremtid

700 it-folk hos Vestas ved endnu ikke, hvor mange af dem, der bliver en del af omfattende fyringsrunde.

Artikel top billede

Læs også:

Årets CIO: Sådan træffer man beslutninger 

Vindmølleproducenten Vestas har netop bebudet, at der skal afskediges 2.335 ansatte af den samlede stab på godt 22.000 mennesker, heraf 1.300 i Danmark.

Informationsteknologi har altid været en
væsentlig faktor i udviklingen af de komplicerede og kæmpestore vindmøller. En faktor, der til stadighed har fået større og større betydning.

I 1999 var der således 10 mand ansat i it-afdelingen hos Vestas. I 2009 var det tal vokset til mere end 600, mens der i juni sidste år var godt 700 it-medarbejdere ansat hos Vestas.

Om tre uger

Hvor mange af virksomhedens it-medarbejdere, som bliver ramt af den omfattende fyringsrunde, der netop er blevet annonceret hos vindmøllefabrikanten i Randers, vides ikke.

Her i eftermiddag holder selskabet et pressemøde i København, hvor blandt andet de mange fyringer er på dagsordenen.

Ifølge Michael Holm, pressechef hos Vestas, bliver der hverken på pressemødet eller umiddelbart efter meldt ud, hvordan de mange fyringer fordeler sig.

"I Danmark er reglerne, at forhandlingerne omkring afskedigelserne skal være afsluttet inden for 21 dage, og først når de er gået, vil der blive meldt ud, hvordan afskedigelserne fordeler sig på de forskellige faggrupper og afdelinger i virksomheden," siger Michael Holm til Computerworld.

It-direktør hos Vestas Torben Bonde, der blev Årets CIO 2011, har tidligere fortalt Computerworld, at it-ledelse er
som en tenniskamp med 10 modstandere

Torben Bonde blev i øvrigt også udnævnt som Årets CIO i 2009, hvor han udtalte, at forandringens vinde blæser over Vestas.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)