700 it-folk hos Vestas kender ikke deres fremtid

700 it-folk hos Vestas ved endnu ikke, hvor mange af dem, der bliver en del af omfattende fyringsrunde.

Artikel top billede

Læs også:

Årets CIO: Sådan træffer man beslutninger 

Vindmølleproducenten Vestas har netop bebudet, at der skal afskediges 2.335 ansatte af den samlede stab på godt 22.000 mennesker, heraf 1.300 i Danmark.

Informationsteknologi har altid været en
væsentlig faktor i udviklingen af de komplicerede og kæmpestore vindmøller. En faktor, der til stadighed har fået større og større betydning.

I 1999 var der således 10 mand ansat i it-afdelingen hos Vestas. I 2009 var det tal vokset til mere end 600, mens der i juni sidste år var godt 700 it-medarbejdere ansat hos Vestas.

Om tre uger

Hvor mange af virksomhedens it-medarbejdere, som bliver ramt af den omfattende fyringsrunde, der netop er blevet annonceret hos vindmøllefabrikanten i Randers, vides ikke.

Her i eftermiddag holder selskabet et pressemøde i København, hvor blandt andet de mange fyringer er på dagsordenen.

Ifølge Michael Holm, pressechef hos Vestas, bliver der hverken på pressemødet eller umiddelbart efter meldt ud, hvordan de mange fyringer fordeler sig.

"I Danmark er reglerne, at forhandlingerne omkring afskedigelserne skal være afsluttet inden for 21 dage, og først når de er gået, vil der blive meldt ud, hvordan afskedigelserne fordeler sig på de forskellige faggrupper og afdelinger i virksomheden," siger Michael Holm til Computerworld.

It-direktør hos Vestas Torben Bonde, der blev Årets CIO 2011, har tidligere fortalt Computerworld, at it-ledelse er
som en tenniskamp med 10 modstandere

Torben Bonde blev i øvrigt også udnævnt som Årets CIO i 2009, hvor han udtalte, at forandringens vinde blæser over Vestas.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S