700 it-folk hos Vestas kender ikke deres fremtid

700 it-folk hos Vestas ved endnu ikke, hvor mange af dem, der bliver en del af omfattende fyringsrunde.

Artikel top billede

Læs også:

Årets CIO: Sådan træffer man beslutninger 

Vindmølleproducenten Vestas har netop bebudet, at der skal afskediges 2.335 ansatte af den samlede stab på godt 22.000 mennesker, heraf 1.300 i Danmark.

Informationsteknologi har altid været en
væsentlig faktor i udviklingen af de komplicerede og kæmpestore vindmøller. En faktor, der til stadighed har fået større og større betydning.

I 1999 var der således 10 mand ansat i it-afdelingen hos Vestas. I 2009 var det tal vokset til mere end 600, mens der i juni sidste år var godt 700 it-medarbejdere ansat hos Vestas.

Om tre uger

Hvor mange af virksomhedens it-medarbejdere, som bliver ramt af den omfattende fyringsrunde, der netop er blevet annonceret hos vindmøllefabrikanten i Randers, vides ikke.

Her i eftermiddag holder selskabet et pressemøde i København, hvor blandt andet de mange fyringer er på dagsordenen.

Ifølge Michael Holm, pressechef hos Vestas, bliver der hverken på pressemødet eller umiddelbart efter meldt ud, hvordan de mange fyringer fordeler sig.

"I Danmark er reglerne, at forhandlingerne omkring afskedigelserne skal være afsluttet inden for 21 dage, og først når de er gået, vil der blive meldt ud, hvordan afskedigelserne fordeler sig på de forskellige faggrupper og afdelinger i virksomheden," siger Michael Holm til Computerworld.

It-direktør hos Vestas Torben Bonde, der blev Årets CIO 2011, har tidligere fortalt Computerworld, at it-ledelse er
som en tenniskamp med 10 modstandere

Torben Bonde blev i øvrigt også udnævnt som Årets CIO i 2009, hvor han udtalte, at forandringens vinde blæser over Vestas.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job