Ny IBM-opdagelse: Kan pakke 100 gange mere data

Et forskerhold hos IBM har fundet en ny metode til at pakke data på næsten ingen plads. IBM mener selv, at opdagelsen er et fundamentalt brud med Moores Lov.

Artikel top billede

Efter fem års arbejde er det lykkedes forskere fra IBM's udviklingsafdeling at reducere antallet af atomer, der skal til for skabe én bit data fra omkring en million til blot 12.

IBM-folkenes resultater kan over tid komme til at få ganske omfattende betydning for it-teknologien.

Den kan eksempelvis komme til at betyde, at lagerkapaciteten i storage-hardware som harddiske eller flash-hukommelse kan blive mange gange større end i dag.

IBM-forskerne vurderer, at det selv set gennem konservative briller kan blive muligt at gemme op til 150 terabyte på en harddisk, der i dag kan rumme en enkelt terabyte.

Ny magnetisk metode

I dag anvender de fleste storage-produkter såkaldte ferromagnetiske materialer, der får atomerne til at vende i samme retning-

IBM-forskerne har arbejdet med en anden type magnetisme, den såkaldte antiferromagnetisme, hvor atomerne drejer i modsat retning af hinanden.

Det har gjort det muligt at skabe en ny magnet-hukommelse-type.

"De basale koncepter bag magnetisk datastorage og transistorer har ikke rigtigt udviklet sig i de seneste 20 år," siger Andreas Heinrich, der har stået i spidsen for projektet, som hører under IBM Research.

Han mener, at der er tale om et opgør med Moores Lov, der beskriver det teknologiske udviklings-tempo i it-branchen.

"Moores Lov handler dybest set om gradvist at gøre komponenterne mindre og mindre, men uden at ændre de basale koncepter bag. Det ultimative endemål for Moores Lov er et enkelt atom. Og det her, at vi kommer ind i billedet," siger Andreas Heinrich.

Første ord

Det kræver 86 atomer at bygge én byte som for eksempel et bogstav eller et tal.- Det første ord, som forskerne sammensatte med den nye metode var 'T-H-I-N-K'

Det krævede fem bytes eller 400 magnetiserede atomer, hedder det.

Andreas Heinrich peger på, at IBM-holdets resultater er langt mere teoretiske end praktisk anvendelige på nuværende tidspunkt.

Resultatet beviser imidlertid, at det kan lade sig gøre at optimere storage-produkter ganske betragteligt - også ud over de teoretiske begrænsninger, som man ellers har regnet med.

"Der findes omkring en million atomer i hver bit i et magnetisk storage-element i en SSD-disk eller i en harddisk. Det giver jo en del spillerum," siger Andreas Heinrich.

Han vurderer, at det vil tage mellem fem og 10 år at færdigudvikle den nye IBM-metode til kommerciel brug.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S