Apple efter kæmpe-audit: Sådan er forhold på fabrikker

For første gang nogensinde løfter Apple sløret for, hvordan forholdene er på de fabrikker, hvor selskabet får produceret sine produkter. Se listen over underleverandørerne her.

Artikel top billede

For første gang nogensinde løfter Apple sløret for hele det netværk af samlefabrikker, hvor selskabet får samlet sine produkter som iPhone, iPod og iPad.

Det sker i en 27 sider lang rapport, som selskabet har udarbejdet.

Rapporten indeholder desuden detaljer om arbejdsforhold og lignende i selskabets supply chain, der strækker sig ud over hele Asien med Kina som hovedområdet.

Rapporten er ikke mindst blevet udarbejdet, fordi Apple er under stigende pres fra flere aktivist-organisationer i både Asien og Vesten, der beskylder selskabet for ikke at have styr på arbejdsforholdende hos de asiatiske underleverandører.

Bag rapporten ligger 229 såkaldte audits på fabrikker, der arbejder for Apple.

Her fandt Apple blandt andet 112 tilfælde, hvor farlige kemikalier ikke blev håndteret korrekt, ligesom mange af underleverandørerne har tvunget medarbejderne til rutinemæssige screeninger for sygdom eller graviditet, skriver avisen.

Børnearbejdere

Næsten en tredjedel af Apples underleverandører har desuden ikke fulgt Apples standarder for løn-forhold, ligesom fem af fabrikkerne har haft børnearbejdere ansat.

Apple har nu besluttet at indføre en række kontrol-foranstaltninger med henblik på at forbedre forholdende på fabrikkerne. Ligeledes vil antallet af audits i Malaysia og Singapore samt omfanget af efteruddannelses-programmer blive øget, hedder det.

I rapporten nævnes 156 underleverandører, der står bag leverancer af 97 procent af Apples supply chain - inklusive materialer, produktion og samling.

De tæller blandt andre Sony og Intel.

Ét selskab bliver nævnt en del gange, nemlig Foxconn, der er en af Apples største fremstillings-partnere.

Foxconn har tidligere været ramt af en række selvmord blandt medarbejdere, ligesom en af selskabets fabrikker sidste år blev ramt af en stor eksplosion, der dræbte flere.

Læs også:

300 ansatte på Apple-fabrik truede med selvmord.

Nyt dødsfald hos berygtet Apple-leverandør.

Selvmords-trend breder sig hos iPad-arbejdere.

Firma bag selvmords-fabrik lukker anlæg i Indien.

Kina kræver bedre forhold på selvmords-fabrik.

Her er de farligste job i teknologi-verdenen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S